A Moody’s a Raiffeisen Bank Zrt. alapszintű adósminőség-értékelését (Baseline Credit Assessment, BCA) a korábbi „ba1”-ről „baa3”-ra emelte. Az indoklás szerint a magyar Raiffeisen pénzügyi teljesítménye tartósan javuló tendenciát mutat, nyereségessége erős, tőkehelyzete stabil, és jelentős likviditási tartalékokkal rendelkezik. A stabil betétállomány hozzájárul a hitelkihelyezések hatékony finanszírozásához, és mérsékli a volatilis vállalati betétállomány okozta kockázatokat. A Moody’s megerősítette a bank „A3” szintű betéti besorolását és „Baa3” szintű kötelezettségminősítését is.
Stabil helyzet a K&H Banknál
A K&H Bank „ba1” szintű BCA-besorolását megerősítette a hitelminősítő, kiemelve a pénzintézet erős piaci pozícióját és robusztus eszközminőségét. Bár a jegybanki kamatcsökkentések nyomán a jövedelmezőség várhatóan csökken, a Moody’s szerint a K&H betétállománya és likviditása továbbra is stabil alapot nyújt a működéshez.
Hogy áll az Erste?
Az Erste Bank Hungary „ba1” szintű BCA-besorolásának megerősítése a pénzintézet jövedelmezőségi potenciáljára épül. A Moody’s szerint ugyanakkor azonban a bank profitabilitását korlátozzák a kormányzati intézkedések és a pénzügypolitikai enyhítések. A hosszú távú betéti osztályzat szintén „A3” maradt.
Mi történik az MFB háza táján?
Az MFB esetében a hitelminősítő megerősítette az előresorolt, nem fedezett devizaalapú kötelezettségek és betétek „Baa2” szintű besorolását. Az értékelés indoklásában szerepel az állami tulajdonosi háttér és a kötvényekre vállalt állami garancia, amelyek erősítik a bank helyzetét.
Összességében a Moody’s az Erste, a K&H és a Raiffeisen hosszú távú betéti besorolásaira, valamint az MFB osztályzataira negatív kilátást állapított meg. A döntés összefügg a magyar államadós-besorolás korábbi, „Baa2” szintű negatív kilátásával. A hitelminősítő azonban kiemelte, hogy ezeknek a bankoknak a besorolása a szuverén szintnél akár két fokozattal magasabb is lehet, még leminősítés esetén is.