4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rekordbírságnak indult, de végül majdnem a felére olvadt a hazai hitelintézetekre kiszabott büntetés. A jogsértés egyértelműen megtörtént, de a bíróság túlzónak ítélte meg a szankciót. Csaknem egy évtizede húzódó ügy végére most pont került.

Harmadjára is döntést hozott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a végtörlesztéses banki kartell ügyében. A versenyhivatal honlapjára feltöltött versenytanácsi határozat szerint hat bankot bírságoltak meg, együttesen mintegy 1,8 milliárd forintra. Az összeg ugyan nem alacsony, de lényegesen kevesebb, mint amelyet a második körös, még 2018 augusztusában született döntés tartalmazott. 

Akkor nyolc bankra több mint 4,9 milliárd forint büntetést szabtak ki - írja a vg.hu.

Közülük az OTP és az MKB nem élt a felülvizsgálati kérelem lehetőségével. A rájuk vonatkozó 1,435 milliárd, illetve 405 millió forintos szankció nélkül a másik hat banknak a hárommilliárdot meghaladó összeget kellett befizetnie. Ez csökkent tehát a friss harmadik határozat értelmében közel a felére. 

Kevesebb lett végül. Fotó: privátbankár
Kevesebb lett végül. Fotó: privátbankár

A bírság csökkenése még látványosabb a 2013 novemberében kelt alaphatározathoz képest. A GVH tizenegy pénzintézetet marasztalt el, és 9,5 milliárd forintot megközelítő pénzbüntetést állapított meg, ami abszolút rekord volt a versenyfelügyelet praxisában. 

A legvastagabban az OTP-nél fogott a ceruza, amelytől csaknem négymilliárdot követelt a GVH. Az Erste Bank szintén milliárdos nagyságrendű, 1,725 milliárd forintnyi büntetést kapott. Az alaphatározatot csak a Citibank (800 ezer forint) az UCB Ingatlanhitel Zrt. (63,2 millió forint), és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank (egymillió forint) nem támadta meg a bíróságon.

Az első fokon eljáró Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság és a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék egyaránt elutasította a felperesek kereseteit. Azonban a Kúria a Budapest Bank, a CIB, az Erste, a K&H, az MKB, az OTP, a Raiffeisen és az UniCredit vonatkozásában a versenytanácsi döntés bírsági részeit hatályon kívül helyezte, és a GVH-t új eljárásra kötelezte. Ez 2017 márciusában indult meg, és 2018 nyár végén a már említett 4,9 milliárdos cechhel végződött. Vagyis már ekkor is nagyjából 50 százalékkal mérséklődött az összeg.

Csakhogy ezzel szemben is – az MKB és az OTP kivételével – valamennyi vállalkozás élt a jogorvoslattal. Az első fokon illetékes Fővárosi Törvényszék ismét elutasította a felperesek kereseteit, a Kúria viszont teljes egészében megsemmisítette a versenytanácsi döntést és megint csak új eljárás lefolytatását rendelte el. A GVH ezt 2021. november elején kezdte meg a Budapest Bank (amely beolvadt a Magyar Bankholdingba, ezért jogutódjaként az MKB-t vonták be az idén áprilisban), a CIB, az Erste, a K&H, a Raiffeisen és az UniCredit ellen a gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmának megsértése tárgyában. A vizsgáló a jelentést 2021. december 20-án terjesztette a versenytanács elé, amely 2022. február 4-én küldte meg az eljárás alá vontaknak az előzetes álláspontját. 

A bankok nem kérték tárgyalás tartását, de így is jócskán érvényesíteni tudták a szempontjaikat. Mindegyik pénzintézet számottevően kisebb bírságot kapott: az Erste Banknak a második körös 900 millió helyett 537,1 milliót kell átutalnia, a K&H-nak 780-ról 395,2, a Budapest Banknak és jogutódjának, az MKB-nak 275-ről 143,7, a CIB-nek 460-ról 318,4, a Raiffeisennek 465-ről 305, az UniCreditnek pedig 185-ről 97,9 millióra csökkent a bírságtétel, amelyet 30 napon belül kell rendezniük. Ebből a szempontból az OTP és az MKB bánhatja, hogy nem csatlakozott a felülvizsgálathoz és inkább kifizették az 1,435 milliárd, valamint a 405 millió forintos büntetésüket

Fontos, hogy a GVH által a már 2013-as alaphatározatában feltárt jogsértést a Kúria is helyben hagyta, csupán az ezért megállapított szankciót vitatta. A kartell kifejezetten súlyos volt: 

a pénzintézetek 2011. szeptember 15. és 2012. január 30. között korlátozták a hitelkiváltó hitelek nyújtását és a fix árfolyamú végtörlesztések csökkentése érdekében összehangolták a stratégiájukat. 

Ennek során üzleti titoknak minősülő információkat is megosztottak egymással. A bankok árbevételei lehetővé tették a 9,5 milliárdos, majd a 4,9 milliárdos bírságot is, de a Kúria szerint a GVH nem határozta meg jól az érintett piacot, majd pedig a büntetés kalkulációjakor sem járt el helyesen.

Akárhogy is, egy csaknem évtizedes ügy végére ezzel pont került. A VG információi szerint ezúttal a bankok egyike sem fordul bírósághoz és tudomásul veszik a GVH döntését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!