4p

Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel ismét a Kossuth Rádió vendége, ahol aktuális kérdésekről beszélget.

7:35

Az amerikaiak ellen a kémbank elleni szakciókról szólva Orbán Viktor azt mondta, 34 magánszemélyt sorol fel az Egyesült Államok, ezek között egy magyar, egy ciprusi, egy osztrák és egy liechtentsteini személy van, ezek főleg pénzügyi szakemberek.

A kormányfő szerint a Nemzetközi Beruházási Banknak lehetett volna fontos szerepe, de a háború miatt ezek a lehetőségek szűkültek, az amerikai szankció miatt pedig ellehetetlenült a működése, ezért lépett ki az ország.

7:40

„Az Egyesült Államok a barátunk és fontos szövetségesünk is”

– mondta a kormányfő. Úgy véli, ahhoz, hogy jólétben és szabadságban élhessünk, demokráciára és piacgazdaságra van szükség. Amerika keresztény ország – fűzte hozzá. Rámutatott az USA magyarországi beruházásaira, a külgazdasághoz való hozzájárulására.

Kiemelte ugyanakkor, demokrata kormányzás alatt nehezebb, republikánus elnökség alatt könnyebb a két ország kapcsolata.

Nem a mi dolgunk, hogy válogassunk az amerikai nép vezetői között – mondta a miniszterelnök, aki azt is hozzátette, azt küldenek ide nagykövetnek, akit akarnak. Szokatlan, hogy a képviseletet utcai plakátok révén valósítja meg – reagált az amerikai nagykövetség által finanszírozott „Ruszkik, haza!” plakátokra Orbán Viktor, aki szerint ez a követelés idehaza 1991-ben már megtörtént.

7:45

A háború legfőbb támogatója az Amerikai Egyesült Államok, ez ellentétes a magyar állásponttal. A barátságnak azonban ezt a véleménykülönbséget ki kell bírnia – mondta Orbán Viktor. Szerinte Amerika biztonságos ország, körbe van véve védelemmel, amit Magyarországról nem lehet elmondani.

A kormányfő aláhúzta, az amerikaiak nagy fegyverarzenállal rendelkeznek, ezért nem úgy éreznek a háború eszkalációjáról, mint a magyarok. Nem adták fel azt a tervüket, hogy mindenkit, Magyarszgáot is belevéve „belepréseljék” a háborúba – mondta a kormányfő, ezért kizárta a fegyverszállítást is.

7:47

Orbán Viktor szerint ő a belpolitikában is a közös pontokat szeretné megtalálni, de a politikai ellenfelei ebben nem partnerek, mert „a baloldal háborúpárti és nincs benne a béketáborban”. Véleménye szerint egy ilyen híd volt az előterjesztett békepárti határozati javaslat, de „a baloldal nem jött át ezen a hídon”.

7:50

Orbán Viktor egyre borúsabban látja az eszkaláció veszélyét, a helyzet romlik – utalt a szegényített uránt tartalmazó lövedékek ügyére, a Fehéroroszországba telepített orosz nukleáris fegyverekre és a kiszivárgott amerikai iratkora a kormányfő.

„Ha világháború lesz, atomháború lesz”

– vetítette előre a miniszterelnök.

7:53

Orbán nagy jelentőségűnek nevezte Macron elnök kínai látogatását, mert az potenciális partnereket keres. Az európai stratégiai autonómiára tett utalást a miniszterelnök megdicsérte, hozzátéve, hogy ha az európai érdekek nem esnek egybe az amerikai érdekekkel, akkor először azt meg kell vitatni, nem visszamondani az utóbbit. Ugyanakkor bírálta azt, hogy a francia elnök liberális Európát szeretne.

7:55

Még nem aktuális az árstopok kivezetése

– szögezte le Orbán. „Ami eddig történt, az kevés” – fűzte hozzá az alig-alig csökkenő inflációs adatra reagálva. Reméli, hogy áprilisban érzékelhetőbb, május-júniusban pedig határozottabb lesz az infláció csökkenése. Biztatóak nevezte a pár tized százalékpontos csökkenést. Emlékeztetett az árfigyelő rendszerre és a hatóságok munkájára.

7:56

Ukrajnát nagyon nagy összegekkel támogatja az Európai Unió, benne Magyarország is, mi fizetjük a közigazgatásukat, a közlekedésüket, az oktatásukat, a nyugdíjukat, ezért rossz érzés, hogy a kárpátaljai magyarokat vegzálják az ukrán hatóságok. „Sok tízmilliárd euróról beszélünk, mely hiányzik az uniós költségvetésből” – mondta a kormányfő.

7:57
Véget ért a beszélgetés.

Korábban írtuk:

Péntek reggel ismét a Kossuth Rádió vendége Orbán Viktor. A miniszterelnök egészen biztosan fog beszélni a háborús helyzetről, de valószínűleg szóba fog kerülni a vártnál lassabban csökkenő infláció, ehhez kapcsolódóan pedig nagyon sokan kíváncsiak arra, meddig maradnak hatályban az ársapkák.

Az is várható, hogy a kormányfő beszélni fog az Egyesült Államok által a kémbank névvel is emlegetett Nemzetközi Beruházási Bank vezetői ellen szerdán kivetett szankciókról.

A szankciók bejelentése után, csütörtökön a kormány közölte, Magyarország kilépéséről a szervezetből. Lehet, hogy a miniszterelnök ennek hátterét is ismerteti az interjúban.

Kövesse velünk a beszélgetést percről percre!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!