4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdaságfejlesztési miniszter interjújában szóba kerültek a stratégiai cégek felvásárlásai, az élelmiszeripar és az akkumulátorgyárak ügye is. Ám a Magyar Nemzeti Bank egykori alelnökeként kritizálta a jegybank mostani kamatpolitikáját is.

A Vodafone-ügyletnél is nagyobb falat lesz a Budapest Airport visszavásárlása, de ennél több információt nem oszthat meg – mondta az Indexnek adott interjújában Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. A tárcavezető az élelmiszeriparral kapcsolatban kifejtette, szeretnék megszervezni a piacot vertikálisan, azaz a termeléstől egészen a kereskedelemig, és el akarják érni, hogy az a folyamat végig magyar kézben legyen.

„A belföldi igények kielégítése mellett az is cél, hogy érdemben növeljük a feldolgozott élelmiszer kivitelét”

– hangsúlyozta Nagy Márton, hozzátéve, új exportpiacokra szeretnének betörni és pozíciókat szerezni.

A miniszter elismerte, a magas infláció miatt a fogyasztás visszaesett, ám a tavaly nyári magas energiaárak tükröződnek vissza az utolsó negyedév adataiban. Szerinte reális az idei évre tervezett 1,5, illetve a jövő évre előrevetített 4 százalékos GDP-növekedés. Sikernek értékelte a Baross Gábor Hitelprogramot, melynek forgóeszközhitel-kerete már kimerült, a beruházási hitelkeretből pedig kevés maradt. Nagy Márton azt ígérte, öt nap alatt elbírálják a pályázatokat.

A megnövekedett inflációért a gazdaságfejlesztési miniszter is a szankciókat, illetve előtte a koronavírus-járványt okolta, ugyanakkor – egykori MNB-alelnökként – odaszúrt Matolcsy Györgynek is, mert szerinte a mostani helyzet

„más hozzáállást igényel a monetáris politikától”.

Nagy Márton szerint a forintárfolyam alapvetően az energiaáraktól függ, „bármekkora is az alapkamat”.

Matolcsy György jegybankelnök decemberi, a Parlament Gazdasági Bizottsága előtt elmondott beszédére Nagy Márton úgy reagált, „az MNB független, így az intézmény és annak vezetője a saját döntéseiért maga vállalja a felelősséget, legyen az bármilyen kicsengésű”. Úgy véli, a monetáris vezetésnek „fontos szem előtt tartani a piaci kamatvárakozásokat”, ezért a tárcavezető

csak reménykedik abban, hogy az MNB mihamarabb elkezdi a kamatok csökkentését.

A forintárfolyam volatilitását illetően a tárcavezető úgy vélte, az hasonló az euródollár árfolyamához, mert az EU-ban van energiaválság, a tengerentúlon meg nincs. Az euró bevezetéséről szólva elismerte, a válságkezelésben valóban lenne pozitív hatása, de szerinte a bevezetés ideje csak akkor jön el, amikor „elérjük vásárlóerő-paritáson számolva az egy főre jutó uniós GDP-átlag 90-95 százalékát”.

Az euró bevezetése még odébb van. Fotó: Mfor
Az euró bevezetése még odébb van. Fotó: Mfor

Az extraprofitadóról szólva Nagy Márton azt mondta, az addig marad, „amíg a két kiváltó ok le nem kerül az asztalról”, azaz normalizálódnak az energiaárak, valamint „megszűnnek az extraprofitok”. Kifejtette, utóbbit mérik is, az energiaszektorban az Ural- és Brent-típusú olajközti különbségben, míg a pénzintézeti szektorban a jegybanki irányadó kamat és a lakossági látra szóló betéti kamatkülönbözet révén.

Az akkumulátorgyárak kérdésére kitérve a tárcavezető megjegyezte, foglalkoztatás terén „nincs sok a rendszerben”, de azt hozzátette,

„csak akkor lehet külföldieket nagyobb számban alkalmazni, ha olyan üres munkahelyeket látunk, amire nincs magyar jelentkező”.

A debreceni üggyel kapcsolatban dicsérte a beruházást,

az ellenállásról azt mondta: „szándékolt félelemkeltést érzek”,

és aláhúzta, a legszigorúbb környezetvédelmi előírásokat kell betartania az összes, így a gödi és a leendő debreceni üzemnek is.

A jövőre áttérve úgy vélte, Ausztria mindig is viszonyítási pont volt, és álláspontja szerint

„a nyugati szomszéd beérése (…) nem egy elrugaszkodott álom”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!