4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy olasz óriáscéggel közösen hozott össze egy új energetikai vállalatot a felcsúti milliárdos. A cég fióktelepe Visontán van, itt építene gázerőművet az MVM.

Mészáros Lőrinc már eddig is megkerülhetetlen szereplője volt a hazai energetikai szektornak, de most nagyon úgy tűnik, hogy egy igazán nagy dobásra készül a felcsúti milliárdos. Az Opten adatbázisából kiderült, hogy a Mészáros Csoport a Status Next Környezetvédelmi Magántőkealapon keresztül többségi tulajdonosa lett az október 1-én bejegyzett MAEN-Energetikai Zrt.-nek. A kisebbségi tulajdonos pedig az olasz Ansaldo Energia, amely egy hatalmas energetikai társaság. A MAEN elnevezés vélhetően a magyar energia rövidítése lehet.

Az új vállalat igazgatóságában magyar és olasz szakemberek is helyet kaptak, fióktelepe pedig Visontán van. Visontát pedig aligha kell bemutatni, itt található az MVM Mátrai erőműve. Nem kevesebb, mint 59 tevékenységet vett fel a Mészáros Csoport új társasaága, a főtevékenység a mérnöki tevékenység, műszaki tanácsadás, de foglalkoznak még:

  • villamosenergia-termeléssel,
  • lakó- és nem lakó épület építéssel,
  • út, autópálya építéssel,
  • bontással,
  • építési terület előkészítéssel,
  • és villamos motor, áramfejlesztő gyártásával is.

Nagyon úgy tűnik, hogy Mészáros Lőrinc valami igazán nagy dobásra készül. Az olasz partnerről a legutóbbi hírek arról szóltak, hogy 2022-ben az Ansaldo Energia energiaipari turbinagyártót az olasz Meloni-kormány rendkívüli stratégiai fontosságúnak nevezte, és támogatta a Cassa Depositi által nyújtott mentőcsomagot, miután az energiapiac válsága a csőd szélére lökte a vállalatot. A cégnek két éve sztrájkolókkal kellett megküzdenie, akik gyakorlatilag megbénították Genovát, a cég székhelyét – béremelést követelve. A menedzsment ezt hiába próbálta megoldani, egyszerűen nem volt rá pénz, így állami támogatással és hitellel próbáltak meg talpra állni. Ez összesen több mint 500 millió euróba került – újabb mentőakcióra lenne szükség az előző, 2020-as után.

Remek üzlet az energia
Remek üzlet az energia
Fotó: Depositphotos

A másik hír pedig úgy szólt tavaly márciusból, hogy Olaszország is visszatérhet az atomenergiához, ennek érdekében pedig szándéknyilatkozatot írt alá az Ansaldo Energia, az Ansaldo Nucleare, az Electricite de France (EDF) és az Edison a legújabb generációs atomenergia technológia közös fejlesztéséről és terjesztéséről Európában és Olaszországban. Azt eddig is lehetett tudni, hogy az Ansaldo Magyarországon is keresi a lehetőségeket.

A vg.hu írta meg tavaly nyáron, hogy élénk érdeklődés kísérte az MVM csoport által tavaly márciusban indított nyílt, feltételes közbeszerzési eljárást kombinált ciklusú gázturbinás erőművi blokkok építésére. A Tiszai Erőmű tiszaújvárosi és a Mátrai Erőmű visontai telephelyein összesen 1600 megawattnyi korszerű energiatermelő kapacitás létesülhet. Végül hat-hat pályázó részvételi dokumentációját fogadták el, velük kezdődött meg az ajánlati szakasz az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint.

Az Ansaldo Energia azonban nem a visontai, hanem a Tiszai Erőműre pályázott. A Mátrai Erőműre pedig az egyiptomi Elsewedy Electric, a szintén NER-es magyar West Hungária Bau és a Mészáros-féle Status Next magántőkealap tulajdonában lévő Status KPRIA Zrt. konzorciumban pályázott egyéb jelentkezők mellett. A nyertes nem ismert, Lantos Csaba energiaügyi miniszter februárban annyit árult el, hogy az MVM az első fél évben nyilvánosságra hozhatja a gázerőművek építésére kiírt tender eredményét. Ez eddig még nem történt meg.

A Mátrai Erőművet jól ismeri Mészáros Lőrinc, hiszen egy ideig a Mátrai Erűmű is a Mészáros-birodalom része volt. Az még 2017-ben derült ki, hogy a cseh Energeticky Prumyslovy Holdinggal társulva vásárolt többségi részesedést a Mátrai Erőműben Mészáros Lőrinc. Ez a közös cég 72,62 százalékos tulajdonrészt szerzett a visontai erőműben. Az állami MVM pedig 2020 elején vásárolta meg az erőmű többségi részesedését Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől. Előtte a veszteséges működés ellenére 11,2 milliárd forint osztalékot fizettek a tulajdonosoknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!