3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az elmúlt napokban online felmérést végzett arról, hogy biztonságban érzik-e magukat a pedagógusok, az oktatásban dolgozók. A több ezer beérkezett válasz alapján az oktatási kormányzatnak át kellene gondolnia jelenlegi védekezési stratégiáját a koronavírus-járvánnyal szemben, mert a válaszadók többsége nem érzi magát biztonságban a munkahelyén.

Nemcsak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete intézett kérdőívet kollégáihoz az elmúlt hetekben, hanem a Pedagógusok Szakszervezte is. Ők arra voltak kíváncsiak, hogy a járvány második hullámnak felszálló szakaszában hogy érzik magukat a magyar tanárok. A 3200 kitöltött kérdőívet összegezték, a válaszok alapján ezeket a nem túl felemelő tényeket lehet kijelenteni:

1. A jelenlegi őszi, járványügyi helyzetben biztonságban érzi-e magát a saját oktatási intézményében? - a pedagógusok 74 százaléka nem érzi biztonságban magát, 26 százaléka igen. Azokban az intézményekben, ahol már volt vírusfertőzött oktató, pedagógus, a félelemben dolgozók aránya megközelíti a 80%-ot a kapott válaszok alapján.

A pedagógusok háromnegyede folyamatos szorongásban oktat. Fotó: PSZ
A pedagógusok háromnegyede folyamatos szorongásban oktat. Fotó: PSZ

2. Az intézmény fenntartója biztosítja-e az egészségéhez szükséges eszközöket az intézményben? - 64 százalék úgy érzi, hogy nem, 36 százalék szerint biztosítják számára. Különösen a szociális (1,5 m-es) távolság betartását, a maszkok viselését és az étkeztetésekkel kapcsolatos utasításokat tartják problémásnak az oktatási és nevelési intézetekben a válaszadó pedagógusok, oktatók.

3. Egyértelmű és betartható utasításokat tartalmaz intézménye COVID-19 elleni védekezési eljárásrendje? - 62 százalék szerint nem, 38 százalék szerint igen. Azok a válaszadók, akik fertőzésben érintett intézményben dolgoznak, 83%-ban nem tartják kielégítőnek azon intézkedéseket, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Oktatási Hivatal hozott. 5 pedagógus/oktató közül 4 úgy érzi, hogy rendszeresen tesztelni kellene az oktatási intézmények dolgozóit.

4. Egyértelmű az egészségvédelem szempontjából a központi szervezetek (Nemzeti Népegészségügyi Központ, Oktatási Hivatal) protokollja? - 83 százalék úgy látja, hoy nem, 17 százalék tartja egyértelműnek. Azok a válaszadók, akik fertőzésben érintett intézményben dolgoznak, 83%-ban nem tartják kielégítőnek azon intézkedéseket, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Oktatási Hivatal hozott. 

A pedagógusok 78 százaléka rendszeres tesztelést szeretne. Fotó: PSZ
A pedagógusok 78 százaléka rendszeres tesztelést szeretne. Fotó: PSZ

5. Szükségesnek tartaná-e az oktatási intézményben dolgozók rendszeres tesztelését? - 78 százalék igen, 22 százalék nem. Az oktatási kormányzat állításával szemben az oktatási intézményekben dolgozók nem tartják elég biztonságosnak a jelenlegi tantermi oktatást,

6. A jelenlegi járványhelyzetben melyik oktatási formát tartaná biztonságosnak? - 44 százalék a hibrid oktatásra szavaz, 30 százalék a tantermen kívülire, míg 26 százalék a jelenlegire. A szakszervezetünkhöz beérkezett jelzések alapján sok intézményvezető már elkezdte munkatársai felkészítését egy lehetséges őszi, tantermen kívüli oktatás bevezetésére (egységes felületek kialakítása, módszertani ismeretek bővítése, digitális tananyagok tárházának kialakítása).

 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!