4p

Az Egyesült Államok gyártási engedéllyel rendelkező üzemeiben több millió adag olyan vakcinát tárolnak hatósági jóváhagyásra várva, amelyet az AstraZeneca brit-svéd cég az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett ki a koronavírus ellen, miközben a világ több mint 70 országában, amelyben már engedélyezték ennek az oltóanyag az alkalmazását, hiány van belőle - jelentette egy csütörtök este megjelent riportjában a The New York Times című amerikai napilap.

Az Egyesült Államokban felhalmozott AstraZeneca-vakcinák sorsa intenzív vita tárgya fehér házi és szövetségi egészségügyi tisztségviselők között. Többen közülük azt mondják, a kormánynak engedélyeznie kellene a vakcina exportját olyan országokba, amelyekben nagy szükség van rá, míg mások egyelőre nem engednének át semennyit - mondták el a lapnak meg nem nevezett, magas rangú kormánytisztviselők.

Ezeknek a vitáknak az AstraZeneca is részese. "Tudunk róla, hogy több külföldi kormány kért a washingtonitól adományként vakcinát a gyártmányunkból, ezért mi arra kérjük az amerikai kormányt, hogy fontolja meg ezeknek a kéréseknek a teljesítését" - mondta a cég szóvivője, Gonzalo Vina.

Az AstraZeneca egyik üzemében, az ohiói West Chesterben éppen most végzik 30 millió adag vakcina palackozását, ami a fiolákba töltés előtti utolsó fázis a gyártás során - közölte a helyzetet ismerő egyik tisztségviselő. Ugyanő beszámolt arról is, hogy a brit-holland cég gyártásengedéllyel rendelkező egyik amerikai gyárában, a marylandi Emergent BioSolutionsban szintén több tízmillió adagra elegendő oltóanyagot gyártottak már, csak a kiszerelésük van hátra.

Az AstraZeneca oltószere Magyarországon már engedélyezett (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)
Az AstraZeneca oltószere Magyarországon már engedélyezett (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A vakcina sok hónapja tartó, egyesült államokbeli klinikai vizsgálatának még mindig nincs eredménye - a cikk szerint ezért az AstraZeneca is okolható -, a gyógyszergyártó pedig nem kérte az élelmiszer- és gyógyszer-engedélyezési hatóságtól (FDA) az oltóanyag sürgősségi használatának engedélyezését. A cég viszont kérte a Biden-kormánytól, hogy engedélyezze valamennyi adag átadását az Európai Uniónak, amellyel szemben nem tudta teljesíteni eredeti vállalását, és amelynek tagországaiban akadozik a tömeges oltás a vakcina hiánya miatt. A kormány mindeddig megtagadta a kérést - mondta egy meg nem nevezett tisztségviselő.

Több szövetségi tisztségviselő is felszólította a kormányt, hogy a következő hetekben hozzon döntést a kérdésben. De nem csak az EU-nak történő átadásról folyik vita, hanem arról is, hogy Nagy-Britannia és a nagyon súlyos helyzetben lévő Brazília is kapjon az amerikai tartalékból.

Az AstraZeneca szóvivője hozzátette, hogy ha az Egyesült Államok most átadna valamennyi mennyiséget más országoknak, akkor természetesen a cég később pótolná azt az Egyesült Államoknak. A kormány tétovázásának mindenképpen köze van ahhoz a bizonytalansághoz, hogy az Egyesült Államoknak lesz-e elég oltóanyaga Joe Biden elnök ígéretének teljesítéséhez, miszerint májusra minden felnőtt számára biztosítani akarják az oltás lehetőségét. A kockázat ott van, hogy a vakcinagyártás nagyon összetett és kényes folyamat, több probléma is megakaszthatja egy üzemben.

A The New York Times szerint az AstraZeneca oltóanyaga körüli kormányzati habozás érthetetlen abból a szempontból, hogy három másik vakcinagyártmány már megkapta az amerikai engedélyt, és a kormány ezekre koncentrál. Elképzelhető, hogy az AstraZeneca vakcinájára nem is lesz szükség az Egyesült Államokban, vagy csak egy rövid ideig fogják használni.

A Johnson and Johnson gyógyszergyár vakcinájának már van amerikai engedélye, de nem tudott annyit gyártani, amennyit célul tűzött ki mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió számára. A cég is kérte nemrég Washingtont, hogy "adjon kölcsön" az EU-nak 10 millió adagot, de a Biden-kormány ezt a kérést is megtagadta - mondták el amerikai és európai tisztségviselők a The New York Timesnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!