3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Varga Judit igazságügyi miniszter, aki az uniós ügyekért is felel, egyre optimistább az uniós helyreállítási alap odaítélésével kapcsolatban. Minden országgal sikerült már megegyezni, kivéve Magyarországot.

Varga Judit igazságügyi miniszter, aki az uniós ügyekért is felel, nemrég már sokkal magabiztosabban nyilatkozott az Európai Unió Helyreállítási Alapjából Magyarországnak járó kerettel kapcsolatos megegyezésről a Financial Times szerint. Varga azt mondta a lapnak, hogy optimistábbak.

Varga Judit - Facebook
Varga Judit - Facebook

Az Európai Unió Helyreállítási Alapjából Magyarországnak járó keret összesen hatezer milliárd forint – ha a kedvezményes hiteleket is beleszámítjuk.

A Helyreállítási Alapból származó pénzekről minden országgal sikerült megegyezni, kivéve Magyarországot. Utolsóként egyébként Hollandia adta be a pályázatát, de itt is meglesz a megegyezés. A bizottság a legtovább a lengyelekkel és a magyarokkal húzta a tárgyalásokat, de a lengyelek néhány hónapja már engedtek, és eltörölték azt a bírói büntetőkamarát, amelyet számos kritika ért az uniótól - áll a 24.hu a témában megjelent elemző cikkében

A magyar kormány nemrég látványos gesztusokat kezdett tenni Brüsszelnek, de így is mindenképpen új pályázatot kell majd benyújtania, ha az elvi megegyezés megszületik.

Varga Judit szerint ugyanakkor a tárgyalások a korábbinál magasabb szintre emelkedtek, és végre elkezdhetnek tárgyalni az elérendő mérföldkövekről is, ezek alatt azoknak a politikai engedményeknek a sorát értheti, amelyeket az EU elvár a pénzért cserébe – foglalta össze a 24.hu Varga szavait.

Varga a lapnak örömmel mesélte, hogy eddig konkrétumokról nem beszéltek, de most az Európai Bizottság közölte, hogy

szeretnék látni a törvénytervezeteket, amelyeket a korábban említett területeken tervez benyújtani a kormány. Erről korábban szerinte nem volt még szó a tárgyalásokon.

Azt is elmondta,

a magyar ajánlat legfontosabb pontja az volt, hogy a hatezer milliárd forintból négyezer milliárdot Magyarország karbonsemlegességére tervez költeni, ami fontos lehet az Európai Uniónak is.

Hozzátette, hogy nem szeretnének fosszilis energiára pénzt költeni, így azt nem ebből a keretből kívánják finanszírozni, hogy a Mol az orosz olajon kívül más típusút is tudjon finomítani – írta a 24.hu.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója pedig arról beszélt a Financial Timesnak, hogy még nem találták ki, pontosan mennyi hitelt fognak kérni. Mindezek alapján is szinte biztosnak tűnik, hogy új pályázatot kell majd beadnia Magyarországnak az alap pénzeire.

Az Európai Bizottságnak viszont még további kérései is vannak a magyar kormányhoz.

További lépéseket szeretnének látni például az antikorrupció terén, ami akár az Európai Ügyészséghez való csatlakozást is jelentheti.

Ebből Magyarország eddig kimaradt, így az uniós szervezet nem vizsgálhat az országon belül korrupciós ügyeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!