Ahhoz, hogy a munkavállalók többsége ne szenvedjen el reálkereset-csökkenést, és ne kerüljön hátrányba a béren kívüli juttatások megadóztatása miatt, elengedhetetlen a minimálbér emelése, illetve ahhoz képest a szakmunkás bérminimum 122 százalékos arány-különbségének megtartása - mondta a szakszervezeti vezető.
Az MSZOSZ a munkavállalói oldal tagjaként a minimálbér 71500 forintról, 78000 forintra emelését tartja indokoltnak. Hernádvölgyi Andrea úgy vélekedett, hogy "nem a realitásoktól elrugaszkodott ötlet a 78000 ezer forintos minimálbér követelése, hiszen a létminimum-számítás szerint 110 ezer forintos összegre lenne szükség".
Az MSZOSZ alelnöke szerint, ha elodázódik a minimálbér-megállapodás, akkor a cégeknél nem tudják az év végéig befejezni a bértárgyalásokat, ami azt jelenti, hogy január elsejétől a munkavállalók nemcsak a béremeléstől, hanem a béren kívüli juttatásoktól is elesnek.
Vaskó Mihály, az MSZOSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei képviseletének vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a térség munkavállalói számára különösen fontos lenne a "tisztességes" minimál-béremelés és a szakmunkás bérminimum 122 százalékos arány-különbségének a megtartása, hiszen a Nyírségben "szégyenteljesek a fizetések" az országos átlag-adatokhoz képest.
Szabolcsban a bruttó alkalmazotti átlagkereset a 197 ezer forintos országos átlaghoz képest alig valamivel több, mint havi 150 ezer forint - hangsúlyozta. Hozzáfűzte, hogy a nettó bér "még ettől is elgondolkodtatóbb", az országos 122 ezer forinttal szemben nem éri el az 59 ezer forintot sem.
A megyei szakszervezeti vezető arra is kitért, hogy a gazdasági válság a munkanélküliség szempontjából Szabolcsot érinti a legsúlyosabban, a térségben a legnagyobb, 24 százalékos a mutató. Jelenleg több mint 56 ezer állástalan ember szerepel a munkaügyi nyilvántartásokban, ennyi munkanélküli csak a rendszerváltáskor, az akkori nagy ipari és mezőgazdasági leépítések idején volt.
Vaskó Mihály még egy adatot említett: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mindössze 42 százalékos a foglalkoztatottsági szint, szemben az országos 52 százalékkal.
MTI/Menedzsment Fórum