Tavaly átlagosan bruttó 200 ezer forintos alapbérben részesült a MÁV Zrt. mintegy húszezer dolgozója, mondta el az mfor.hu kérdésére egy hétfői háttérbeszélgetésen Zsoldos Marianna, a társaság humánerőforrás igazgatója. Ez azt jelenti, hogy idén - 4,1 százalékos bérfejlesztéssel számolva - bruttó 205-210 ezer forint körül keresnek majd a vasúti infrastruktúra működtetéséért és a forgalomirányításért felelős társaság munkavállalói.
Bruttó 80 ezerért takarítanak
A hr-igazgató által kérésünkre bemutatott bértábla szerint a legkevesebbet idén is az úgynevezett hatos kategóriába tartozó dolgozók (szakképzetlen munkások, takarítók) vihetik majd haza: esetükben a bruttó bérek 79 500 és 100 ezer forint ingadoznak. Igaz, ebbe a kategóriába elmondása szerint csak kevesen tartoznak.
A MÁV Zrt. dolgozóinak többsége - mintegy 10 ezer foglalkoztatott, például a forgalmi szolgálattevők és a műszerészek - az úgynevezett 12-es sávba tartozik: az ő alapbérük bruttó 138 és 232 ezer forint között lesz idén. Igaz, többségüknél ehhez még hozzájön a harminc százalékos pótlék, tette hozzá Zsoldos Marianna.
A bértábla legfelső, 17-es szintjén a csomóponti vezetők és egyéb szakmai irányítók találhatók, akik adott esetben többszáz ember munkájáért felelnek. Az ő alapbérük idén 415 és 698 ezer forint között ingadozik majd. A minimális alapbér egyébként minden sávon belül a MÁV-nál eltöltött szolgálati idővel párhuzamosan nő, még ha nem is jelentős mértékben: például a legmagasabb kategóriában 5 év alatt 415, 5-15 év között 417, 15 év felett pedig 419 ezer forintot tesz ki.
Havi 3,2 milliós fix a vezérnek
Még ennél is lényegesen több üti a markát a MÁV Zrt. menedzsereinek és felsővezetőinek, akik juttatásainak nyilvánosságra hozatala érdekében az [origo] tavaly pert indított a vasúttársaság ellen. Az internetes lap akkor a cég közlésére hivatkozva azt írta, hogy egyes MÁV-vezetők több tízmilliós éves fizetést kapnak. Mosóczi László általános vezérigazgató-helyettesnek bruttó 2,5 millió, Sipos Sándor portfóliókezelési vezérigazgató-helyettesnek bruttó 2,6 millió, Heinczinger István vezérigazgatónak pedig bruttó 3,2 millió forint alapbér járt havonta 2008-ban. A prémium mindhármuk esetében az éves alapbér maximum nyolcvan százaléka lehet.
Zsoldos Marianna az mfor.hu azzal kapcsolatos kérdésére, mekkora tételt képviselnek a bérrel kapcsolatos kiadásokon belül a felsővezetői fizetések, elmondta: az átlagbér ezek nélkül 196 ezer forintot tett ki tavaly, azaz csak néhány ezer forinttal volt alacsonyabb a mindent magába foglaló 200 ezer forintos átlagnál.
Csak a VDSZSZ nem írta alá
Ami a MÁV Csoport többi társaságát illeti, idén 4,1 százalékos béremelésben részesülnek a mozdonyvezetőket foglalkoztató MÁV Trakció, valamint a karbantartásért felelős MÁV Gépészet Zrt. dolgozói is. A személyszállítást végző, jegyvizsgálóknak, kocsivizsgálóknak és pénztárosoknak munkát adó MÁV Start Zrt.-nél viszont egyelőre még el sem kezdődtek az idei évi bértárgyalások, tette hozzá a hr-vezető.
A MÁV Zrt.-nél a bérfejlesztési megállapodást összesen hat szakszervezet írta alá. Nincs közöttük a decemberi kilenc napos vasutassztrájkot meghirdető VDSZSZ Szolidaritás, amely hét százalékos emelést kér 2009-re. Összehasonlításul: a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseleteket tömörítő Országos Érdekegyeztető Tanács 3-5 százalékos sávban határozta meg az idei évre ajánlott bérfejlesztés mértékét.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum