3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pályakezdők közül az egyetemi végzettséggel rendelkezők számíthatnak a legmagasabb induló fizetésre, átlagosan havi bruttó 258 ezer forintra – ez 100 ezer forinttal több, mint egy középiskolát végzett kezdő bére, derül ki egy aktuális felmérésből. A vállalatvezetők közül a vezérigazgatók keresnek a legjobban, évi bruttó 15–40 millió forintot.

(Mfor-montázs)

A legmagasabb kezdő fizetés az egyetemi végzettséget igénylő munkakörök esetében várható ma Magyarországon – ennek átlagos mértéke havi bruttó 258 ezer forint, derül ki a Hewitt Humán Tanácsadó Kft. mfor.hu-hoz eljuttatott, 2009-es adatokon alapuló felméréséből.

100 ezer forint mínusz

Ennél mintegy 30 ezer forinttal keresnek kevesebbet a főiskolát végzettek, a középiskolát teljesítők jövedelme viszont már 100 ezer forinttal marad el az egyetemen diplomázók fizetésétől.

A kezdő bér egyértelműen a képesítés nélkül végezhető munkakörök esetében a legalacsonyabb – igaz, a felmérésben részt vevő vállalatoknál ennek értéke is jóval meghaladja a minimálbért.


A cég a pályakezdők mellett a vállalatvezetők jövedelmét is vizsgálta. Utóbbiak közül a vezérigazgatók szerepelnek a fizetési piramis csúcsán évi 15–40 millió forintos bruttó jövedelemmel. Őket követik csaknem 20 százalékpontos lemaradással a nagyvállalatok marketingigazgatói, majd - tőlük további 15 százalékponttal elmaradva - a pénzügyi igazgatók.

Az értékesítési igazgatók csupán a negyedik helyen szerepelnek ezen a ranglistán – igaz, jövedelmük a piacon cégmérettől függetlenül sokkal kevésbé szóródik, mint a más területen dolgozó vezetőké.

Jól jártak a HR-főnökök

Meglepő módon, a korábbi évek gyakorlatától eltérően rögtön utánuk jönnek a HR-igazgatók. Ennek hátterében az húzódhat, hogy a válság következtében jelentősen megnövekedtek a humán menedzsmenthez köthető feladatok és felelősségek, melyek kezelését megfelelően honorálták a vállalatok.


Bár a logisztikai és supply chain igazgatói fizetések növekedtek az elmúlt évekhez képest, összességében még így is csak a középmezőny alsó felében kapnak helyet.

A legkevésbé jól fizetett munkahely - a felsővezetői pozíciókat tekintve - az informatikai igazgatóé. Ez annak is betudható, hogy e területen nagyobb beruházások szinte egyáltalán nem történtek, így csökkent a munkakör által vállalt felelősség, ennek megfelelően a hozzá köthető javadalmazás sem növekedhetett.

Teljesítményhez kötik a plusz pénzt

A Hewitt felmérése azt is megállapította, hogy a  gazdasági helyzetre való tekintettel 2009-ben az alapfizetések nem, vagy csak minimális mértékben változtak, ehelyett a vállaltvezetők a teljesítményalapú bérezésre helyezték a hangsúlyt. Utóbbi növekedése a teljes készpénzjövedelmen belül a vezetői munkakörökben néhol elérte a tíz százalékpontot is, míg a beosztotti munkakörökben 3-5 százalékpontos növekedés tapasztalható.

Emellett olyan, nem tradicionális ösztönzők kerültek előtérbe, mint a szakmai fejlődési lehetőségek, a fizetésemelés nélküli előléptetések, vagy a bevonás a válságkezelés kihívásaira való reakciók kidolgozásába.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!