A magyar aktív korú lakosság 63 százalékának van kire támaszkodnia, ha nagy horderejű döntés előtt áll az életében. A megkérdezettek 35 százaléka idősebb és tapasztaltabb rokon, mentor vagy tanár véleményében bízik meg a leginkább, de sokan a szűkebb ismeretségi körükhöz, a barátaikhoz (34 százalék) illetve a szüleikhez fordulnak támogatásért (32 százalék).
A fiatalabb, Y és Z generáció tagjai a teljes lakossághoz viszonyítva inkább szorulnak környezetük tanácsaira. A fiatal felnőttek 79 százalékának, a pályakezdők 82 százalékának van segítsége a hosszú távú következményekkel járó döntések meghozatalában. A felmérés tanulsága szerint pedig egyre fiatalabb korban, egyre inkább olyasvalaki véleményében, útmutatásában bíznak a magyarok, aki már egyszer került ugyanabba vagy hasonló helyzetbe, mint most ők.
Az Y generáció 40 százalékának számít egy idősebb, tapasztalt személy szava, míg az épp életük első fontos karrierdöntésének meghozatala előtt álló Z generáció esetében ez az arány még magasabb, 43 százalék.
„Azt tapasztaljuk, hogy bár a társadalom egyre nagyobb része kezd tudatos anyagi tervezésbe a jövőjével kapcsolatban, ez a tendencia azonban továbbra is inkább az idősebbekre jellemző, a fiatalabb generációkra kevésbé, vagy egyáltalán nem. Ez megmutatkozik az OTP Nyugdíjpénztárhoz belépők átlagéletkorán is, ami évek óta megragadni látszik 40 éves kor környékén. Ezért új, bátor célt tűztünk ki magunk elé az év második felében. Fel szeretnénk nyitni a jövőjével kapcsolatosan kevésbé tudatos fiatal felnőtt generáció szemét arra, hogy a boldog nyugdíjas kor igenis létezik, ám ennek eljövetelét nem elég csupán várni, tudatosan fel kell rá készülni.” – mondta el Horpácsi Krisztina, az OTP Nyugdíjpénztár főosztályvezetője.
Annak érdekében, hogy a karrierje elején lévő generáció is magáénak érezze az öngondoskodás fontosságát az OTP Nyugdíjpénztár egy mentorprogramot hirdetett, amiben négy kiválasztott fiatal tanulhat a saját végzettségének vagy érdeklődési körének megfelelő szakmában tapasztalt, de ma már boldog nyugdíjas életet élő mentortól. Egy egész hónapon át különböző feladatok megoldásán keresztül és személyes találkozók alkalmával nyerhetnek bepillantást abba, hogy milyen az, ha valaki úgy választ szakmát, hogy az a hivatásává válik. A programban résztvevő mentorok mindegyike az adott életszakaszban a megfelelő döntések meghozatalának köszönhetően a mindennapi megélhetés kérdésének terhe nélkül élhet boldog nyugdíjas éveket, továbbra is hobbiként hódolva annak a hivatásnak és munkaszeretetnek, amiből mára már csak a szeretet maradt.