4p

12 ezres nettó létszámbővülés várható 2010-ben Magyarországon – hangzott el egy keddi sajtótájékoztatón. Mfor.hu tudósítás.

12 ezres nettó létszámbővülés várható 2010-ben Magyarországon – hangzott el a Magyar kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) keddi sajtótájékoztatóján. Egy most készült felmérés szerint elsősorban az exportra termelő vállalatok terveznek létszámbővítést jövőre.

"Rendkívüli év volt 2009, a tavalyi negyedik negyedév óta érzékelhetők a válság jelei a munkaerőpiacon is" – mondta el egy keddi sajtótájékoztatón Székely Judit, az SZMM szakállamtitkára.

Idén a felmérések szerint 70-90 ezer munkahely szűnt meg (ettől eltérően Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter múlt héten úgy nyilatkozott, hogy 140 ezer munkahelyet vitt el a válság Magyarországon az elmúlt egy évben - a szerk.), csak a versenyszférában  70 ezer ember veszítette el az állását a recesszió következtében.

Ugyanakkor pozitívum, hogy - az SZMM szerint - 100 ezer munkahelyet sikerült megmenteni állami támogatással idén. "Ezek jórészt bértámogatások voltak, melyeket utólag fizetnek ki, ezért nincs még minden pénz a cégeknél” – hangsúlyozta a szakállamtitkár. A támogatási időszak egyelőre nem járt le, ezért azt sem lehet megbecsülni, mennyire voltak hatékonyak ezek a támogatások.

20 milliárd munkahelymegőrzésre

„2009-ben összesen 19,8 milliárd forintot fordítottunk hazai forrásból munkahelymegőrzésre, ez sokszorosa volt a korábbi évek adatának” – közölte Simon Gábor, az SZMM államtitkára. Emellett uniós forrásból valósul meg az úgynevezett 4+1-es program, melyre 32,5 milliárd forintot fordít az állam, jórészt 2010-ben.

Emellett jövőre is lesznek munkahelyteremtő programok is, melyekből egyelőre az látszik biztosnak, hogy 1,7 milliárd forintból 1800 új munkahely jöhet létre állami támogatással. Emellett rendelkezésre áll 2010-ben is a Start program felülről nyitott kasszája, melyet jelenleg 6 milliárd forintosra terveznek.

A munkahelyek ösztönzését támogatja két új rendelkezés is. "Ha valaki január után elveszíti a munkahelyét, akkor az a cég, amelyik ismét foglalkoztatja, akkora összeget vehet fel havonta, amennyi a munkanélküli segély lenne. Ugyanez lesz igaz a szociális segélyre is: aki szociális segélyen lévőt foglalkoztat, az megkapja havonta a 28 500 forintot” – emelte ki Székely Judit.

Nőhetnek a regionális különbségek

„A legnagyobb leépülés a feldolgozóiparban volt 2009-ben, ott 12 százalékkal csökkent a létszám. Az exportpiacok élénkülésével azonban a visszakapaszkodás is gyorsabb lehet ezena területen” – emelte ki Parragh László, az MKIK elnöke. Ugyanez lehet igaz a turizmusra és a vendéglátásra is.

Parragh László szerint azonban lesznek olyan ágazatok, ahol további létszámleépítéssel kell számolni 2010-ben. Ide tartozhat az építőipar, a belkereskedelem, illetve a fogyasztással kapcsolatos területek.

A regionális folyamatokat elemezve a kamara elnöke kifejtette: elsődlegesen Közép- és Nyugat-Magyarországon volt drasztikus a válság hatása a munkaerőpiacon, ezek a régiók azonban az átlagnál gyorsabban is lábalhatnak majd ki belőle. Éppen ezért nőhetnek a különbségek az egyes régiók között, a leszakadó országrészek tovább csúszhatnak vissza.

Egyre bizakodóbbak a cégek

A cégek üzleti megítélése is mélypontra esett vissza: míg 2008 őszén a cégek 21 százaléka értékelte üzleti helyzetét jónak, ez az arány idén őszre 15 százalékra csökkent. Év végén azonban a felmérés már azt mutatja, hogy bizakodóbbak lettek a vállalkozások.

A beruházások területén a cégek 22 százaléka számít emelkedésre 2010-ben, 36 százalék szinten tartaná a beruházásokat, és mindössze 14 százalék tervez csökkentést.

Bizakodásra adhat okot viszont az, hogy a vállalatvezetők a jelenlegi helyzetnél kedvezőbben látják a rövidtávú kilátásokat. "A recesszió szorításának enyhülése várható, a konjunkturális jelek arra utalnak, hogy a válság mélypontján már túl vagyunk" – emelte ki Székely Judit.

A munkaerőpiacon az exportra termelő vállalatok esetében várható létszámbővülés, abban a kategóriában a cégek 27 százaléka tervezi új emberek felvételét. "Elsősorban az iparban, a kereskedelemben, a vendéglátásban és a gazdasági szolgáltatások területén várható létszámbővülés 2010-ben" – emelte ki Simon Gábor. Az építőiparban és a szállítmányozásban azonban továbbra is borúlátók a cégek.

Az exportra termelő cégek mellett a kkv-szektor lehet a jövő év nyertese a foglalkoztatást tekintve, várhatóan a kisvállalkozások fognak új embereket felvenni, hangzott el az eseményen.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!