6p

Óriási vérveszteség érte idén a munkaerőpiacot, melyet az alacsony foglalkoztatottsági szint korábban is sújtott, ám idén ezt jelentős számú elbocsátás tetézte. A munkanélküliség a 90-es évek legrosszabb számait idézte, és rövidtávon nem is lehet komoly javulásra számítani.

Sokaknak kellett elbúcsuzni a munkahelyüktől (Mfor-montázs)

Varga István minapi évértékelője szerint 140 ezer munkahely szűnt meg 2009-ben. Egyes kormányzati lépéseknek köszönhetően ugyan jöttek létre újak is, továbbá – amíg a pályázati pénzek tartottak – a megőrzésre is volt remény, ám összességében a magyar piacgazdaság az elmúlt két évtizedének egyik legsötétebb évét jegyezhettük fel. A múlt év végén elkezdődött negatív folyamatok az első félévben gyorsultak fel, és sajnos az év végén sem szelídült a rossz trend. Kezdetben a multik látványos leépítéseiről szóltak a hírek, majd ezt követően a válság nagy vesztesének számító kkv szektorban indult meg a fűnyíró. Bár ez utóbbi esetében kirívóan magas számokról ritkán szóltak a híradások, ám miután csaknem minden cég kénytelen volt húzni a nadrágszíjon, összességében a kicsik jóval inkább rontották a statisztikákat, mint az óriások.

Tavaly kezdtek gyülekezni a sötét felhők 

Már a 2008-as év végén számítani lehetett arra, hogy az akkor eszkalálódó hitelpiaci válság a reálgadaságot is megrengeti. Így az utolsó negyedévben sem sikerült megúszni a komolyabb elbocsátáshullámot – legalábbis a bejelentett csoportos létszámcsökkentések adataiból erre lehet következtetni. Ugyanakkor több előrejelzés is arról szólt – melyek beigazolódtak -, hogy akkor még csak a válság elején tartottunk. A recessziós gazdasági környezet pedig csak később fejtette ki igazán hatását a hazai munkaerőpiacon. A krízis miatti leépítések száma miközben így is döbbenetes volt, szerencsére nem érte el a pesszimista becslésekben szereplő két-háromszázezres létszámot.

Január elsejét követően nem múlt el hét, hogy valamely cég ne jelentett volna be drasztikus létszámcsökkentést, az első napokban például az Ajka Kristály, a debreceni Sellaton Zrt., a hajdúdorogi Okin Kft., a Robert Bosch Kft., az elektronikai ipar egyik legnagyobb beszállítója, az Elcoteq, és a szombathelyi Plati Hungary Kft. is komolyabb leépítésről adott számot.

Az első negyedév volt a legdurvább

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) kezelésében ugyan írtak ki munkahelymegőrző pályázatot, ám a fokozott érdeklődés miatt a keret gyakorlatilag néhány hét alatt kimerült. Néhány cégnél így sikerült megtartani jelentős számú munkavállalót, vagy elódázni a fájdalmas döntéseket, ám az elbocsátások ezt követően is folytatódtak. Több megyei munkaügyi központ jelezte, hogy az év elején egy hónap leforgása alatt több ezer fővel nőtt az állástalanok száma. Ráadásul a látványos elbocsátások mellett a termelőcégek a kevésbé feltűnő, tízezreket érintő kölcsönzött munkaerőtől is megváltak.

Az egy-két száz főt érintő leépítések után az év elejének egyik negatív szenzációja a Borsodchem bejelentése volt, mely szerint 20 százalékos létszámcsökkentést hajtanak végre, mely 550 munkahely megszűnésével jár. Néhány nappal később a Tyco jelentett be még ennél is jelentősebb, 25 százalékos arányú leépítést, majd a Flextronics 400 fős leépítése sokkolhatta a gyengébb idegzetűeket. Így azután az akkor még gazdasági miniszterként funkcionáló Bajnai Gordon február elején arról számolt be, hogy a válság miatt 20 ezer ember vesztette el az állását.

Senkit nem kímélt a válság

A tempó azonban ezt követően sem lassult, és olyan – meglepő – hírek is napvilágot láttak, hogy az MNB 14 százalékos létszámcsökkentésről döntött. Nem a jegybank volt persze az egyetlen mely komolyabb leépítést határozott el a pénzügyi szférában, a bankok többsége racionalizálta működését. Ugyan a bankok igyekeztek "fű alatt" intézni a kirúgásokat, ám ennek ellenére a CIB, a Raiffeisen, és az MKB esetében is szivárogtak ki erre vonatkozólag hírek. Szakemberek szerint a létszámcsökkentést egyébként egyetlen magyar bank sem úszta meg, legfeljebb az arányok voltak eltérőek.

A híreket böngészve a média igen válságállónak tűnhetett, ám ez inkább csak a szektor cégei közötti szolidaritásnak köszönhető, hiszen a kereskedelmi tévék éppen úgy bocsátottak el embereket, ahogy a nyomtatott lapok, vagy az internetes portálok. (Az mfor.hu szerkesztősége sem volt ez alól kivétel – a szerk.)

A válság, néhány egyébként is gyenge lábon álló ágazatot végérvényesen megrengetett, így például a kohászatot. Az egykor szebb napokat látott diósgyőri üzemet bezárták, és év végére sem sikerült megoldást találni a helyzetre. De az építőipari cégek is megszenvedték a válságot, több ezer vállalat szűnt meg a szektorban, munkanélküliek tömegét hagyva magára. Hasonló nehézségek voltak a textiliparban, ahol a már csak hírmondónak maradt Levi Strauss Kiskunhalason 500 embert tett utcára, miután a farmergyár bezárásról döntöttek, de a Tisza Cipő esetében is hasonló okok vezettek közel száz fő elbocsátásához.

Az év végére jutott a GE bejelenése

A nem túl hízelgő, "az év legnagyobb elbocsátása" cím Magyarországon feltehetőleg a General Electric nevéhez fűződhet. Igaz a leépítés nem egyben, hanem elnyújtva valósul meg. A társaság október végén közölte, hogy a következő 2 évben mintegy 2500 főt bocsát el a GE Hungary a fényforrás üzletágban Magyarországon.

Az idei gazdasági recesszió súlyát érzékelteti, hogy olyan, az elmúlt évek sikerágazatának számító szektor képviselői sem úszták meg az elbocsátást, mint a távközlés. A Magyar Telekom az ősszel jelentett be 400 fős leépítést, és a piaci pletykák arról szóltak, hogy a Pannon esetében is megszorításra kerül sor. Ráadásul következő fél évben tovább fog nőni a munkanélküliség Magyarországon, vetítette előre a napokban Bajnai Gordon miniszterelnök, aki szerint a gazdasági válságnak még nincs vége.

Máshol sem volt jobb

A vérzivatar a világ más részeit sem kímélte. A nemzetközi gazdasági válság kezdete óta több mint 4 millió munkahellyel zsugorodott a foglalkoztatás az Európai Unióban, azzal együtt is, hogy a hatást valamennyivel csillapította a rövidített munkaidő és más módszerek alkalmazása. Ezt állapította meg egyebek között az Európai Bizottság a foglalkoztatás uniós helyzetéről szóló éves jelentésében, amelyet hétfőn hozott nyilvánosságra Brüsszelben. A jelentés szerint a válság javarészt visszafordította a 2000 óta elért foglalkoztatás-növekedést, a legkedvezőtlenebb helyzetbe a férfiak, a fiatalok, az alacsony képzettségűek és a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottak kerültek.

Ami a munkaerőpiacot illeti, világszerte legalább 20 millió munkahely esett áldozatul a globális pénzügyi és gazdasági válságnak 2008 márciusa óta. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legújabb tanulmánya szerint az EU-n belül mintegy 6,1 millió álláshellyel lett kevesebb a válság következtében. A december közepén bemutatott tanulmány szerint a foglalkoztatási válságnak még távolról sincs vége, sőt az ILO  szerint a túl korán befejezett gazdaságélénkítő programok a munkapiaci fellendülést akár egy évvel is hátráltathatják. Az ILO becslései szerint a válság előtti foglalkoztatási szint csak 2013-ra áll vissza a fejlett ipari államokban.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!