3p

Átlagosan 6,3 százalékkal többe került Magyarországon tavaly egy alkalmazott foglalkoztatása a korábbi évhez képest - derül ki egy friss elemzésből.

A Központi Statisztikai Hivatal munkaerőköltségre vonatkozó kiadványa, bár friss és részletes adatokat csak a 2012-es évre közölt, továbbvezetett 2013-as számokat is publikáltak. E szerint a 2012. évi tényszámok, a munkajövedelem-indexek és a kötelező járulékokra vonatkozó jogszabályok alapján tavaly havi átlagban 329 ezer forintba került egy dolgozó a munkáltatóknak a legalább 5 fős vállalkozásoknál. Ez 6,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.

Országos átlagban egyébként a munkaerőköltség 73,8 százaléka volt tavaly a munkajövedelem, 23,6 százaléka szociális költség, 2,6 százaléka pedig képzést és más költségelemeket takar. Míg egy év alatt egyébként a munkajövedelem 6,1 százalékkal lett magasabb, addig a szociális költségek 7,7 százalékkal nagyobb terhet jelentenek.

Munkaerőköltség, 2013
(Forrás: KSH)

Ugyanakkor az országos átlag esetében arról sem szabad elfeledkezni, hogy ez a közszférában közmunkásként foglalkoztatottak adatait is tartalmazza. Számuk ugyanis 26,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A KSH szerint, amennyiben a közfoglalkoztatás hatását kiszűrjük, akkor az átlagos munkajövedelem 240 ezer forintra becsülhető, ami 11,1 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A munkajövedelem egyébként tartalmazza a pénzbeli, illetve természetbeli juttatásokat, valamint a cafeteria-elemeket is. Összesen pedig ha a közfoglalkoztatottak bérét figyelmen kívül hagyjuk, akkor a közszféra munkaerőköltsége 295 ezer helyett 326 ezer forintot tett ki. Ezt az eltérést a nemzetgazdasági átlagra vetítve 329 ezer helyett 363,5 ezer forintos munkaerőköltség jön ki.

A versenyszférában 9,1 százalékos költségnövekedés mutatkozott, tavaly 354 ezerbe került egy dolgozó a munkáltatónak. Ezen belül a munkajövedelem 9,3 százalékkal növekedett, a szociális költségek viszont ennél kisebb mértékben emelkedtek, 8,8 százalékkal. Vagyis míg nemzetgazdasági szinten a költségnövekedés nagyobb arányú volt a jövedelemnél, a versenyszférában ez pont fordítva történt.

Ha az ágazatok szerinti lebontást vizsgáljuk, akkor a legköltségesebb a munkaerő a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás területén volt tavaly. Itt ugyanis majdnem 810 ezerbe került egy alkalmazott a munkáltatónak. Viszont itt azt is érdemes megjegyezni, hogy az ágazatban elérhető munkajövedelem is kimagasló: kicsit több mint 600 ezer forint. Majd a második legköltségesebb munkaerőt a gyógyszergyártás alkalmazza: 676 ezer forintért, a harmadik helyen pedig 673 ezerrel a pénzügyi és biztosítási tevékenység áll.

A legolcsóbb a foglalkoztatás a textília, ruházat, bőr és bőrtemékgyártás ágazatban, ahol még a 190 ezer forintot sem éri el a költség, a munkajövedelem pedig 143 ezer forint volt tavaly. Ennél kicsit nagyobb a jövedelem a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban, a teljes munkaerőköltség pedig 199,5 ezer forint.

A végén érdemes még kitérni arra is, hogy az ágazatokat nézve az ingatlanügyek területén a legmagasabb a munkaerőköltségen belül a jövedelem aránya: 77,3 százalék. Második helyen pedig 76 százalékos munkajövedelemmel az a textília, ruházat ágazat áll, ahol a legolcsóbb a munkaerő.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!