Mikor csökkenhetnének az adók?
Hamecz István szerint a most megnyíló uniós alapoktól önmagukban csak szerény növekedés várható, hasznosulásuk elsősorban a gazdaságpolitika minőségének a függvénye. "Az uniós pénzek csak akkor járulnak hozzá a tartós gazdasági növekedéshez, ha sikerül politikai közmegegyezésre jutnunk arról, mire fogjuk költeni őket" - figyelmeztetett végezetül a szakember.
Túl sok az álrokkant
Garamhegyi Ábelhez hasonlóan a társadalmi elosztórendszerek fenntarthatatlanságára és a közterhek egyenlőtlen elosztására hívta fel a figyelmet Jobbágy Valér.
Az Államreform Bizottság főosztályvezetője utóbbira példaként említette, hogy ma Magyarországon 1,8 millió nem minimálbéren foglalkoztatott állja a terhek nagy részét.
A helyzet megváltoztatása érdekében a jövőben új, a jelenleginél szigorúbb rokkantnyugdíjazási rendszert vezetnének be, valamint a korkedvezményes nyugdíjazás szisztémáját is felülbírálnák, hogy minél több embert hozzanak vissza a munkaerőpiacra. Ezzel párhuzamosan szélesítenék az adózók körét, amely révén lehetővé válna egyes adófajták csökkentése. (Ha ugyanis többen adóznak, akkor az összes bevétel még csökkenő adók mellett sem fog visszaesni.)
Az adórendszer megreformálása mellett tört lándzsát Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke is. A szervezet ennek érdekében adószakértők bevonásával már dolgozik egy új koncepción, amelynek szintén az a célja, hogy többen, de kevesebb adót fizessenek. "Nem tartható fenn sokáig, hogy kevés adózóra óriási teher hárul" - figyelmeztetett a szakember, aki 2007 márciusára ígérte a javaslatcsomag publikálását. Szerinte amennyiben ezeket a változásokat sikerül keresztülvinni, akkor 2009-2010-re a vállalatok versenyképessége is javulhat.
Igaz, a törvény nem megoldás mindenre. "Mentalitásbeli változásra is szükség van, hiszen Magyarországon az adómorál nagyon rossz. Egyrészt figyelnünk kellene arra, hogy mire megy el az adónk, másrészt büszkék is lehetnénk arra, hogy abból mennyi minden épült" - fejtegette Fekete István.
Azt, hogy attitűd tekintetében lenne mit behoznunk, Hamecz István is elismerte arra a hallgatói kérdésre, hogy miért járnak a csehek sok mindenben előttünk: "A kulturális különbség miatt. A cseh társadalomban nincs akkora szembenállás, nagyobb a konszenzuskeresési képesség. Ráadásul ott nem érdemes a választási kampányban 13., 14. havi nyugdíjat és hasonlókat ígérni. Aki mégis ezt teszi, azt körberöhögik."
A konferencia informatikai, illetve logisztikai kerekasztal-beszélgetéséről külön cikkekben számolunk majd be.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum