4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A fejlődő országok mára eljutottak arra a szintre, hogy tőkét exportálnak a világ számos országába. Világszerte rekordszintre növelték a kezdeti nyilvános kibocsátások számát (IPO), mely 2007-ben világviszonylatban elérte az összes nyilvános kibocsátás 70 százalékát. Jelenleg a fejlődő gazdaságok a világ exportjának 45 százalékát biztosítják, illetve az összes valutatartalék 75 százalékát birtokolják, áll a PricewaterhouseCoopers legújabb felmérésben.

A PwC tanulmánya szerint a válaszok alapján kiderült, hogy az angolszász kultúrában már csak "BRIC" országokként emlegetett négyes (Brazília, Oroszország, India és Kína) kimagasló gazdasági fejlődését a régión belüli kereskedelem és a beruházások robbanásszerű fejlődése eredményezte. Ázsiában például Indonézia, Dél-Korea, a Fülöp-szigetek, Szingapúr és Thaiföld jelentik a legfontosabb regionális kereskedelmi kapcsolatokat.

A fejlődő országok gazdasági növekedése az elmúlt években - gyakorta dacolva a hagyományos gazdasági tendenciákkal - példaértékű fejlődést mutatott és folyamatosan túlszárnyalja a fejlett országok fejlődési ütemét. A fejlődő országok közötti tőke, áru és munkaerő áramlás most már gyorsabban növekszik, mint a fejlődő és a fejlett országok közötti kereskedelem. A fejlődő piacok erősségének továbbá jótékony hatása van a világgazdaságra, hiszen részben ellensúlyozni tudja a fejlett világ gazdasági lassulásának hatását.

A fejlődő piacok számára már nem okoz gondot a tőke megszerzésének problémája, továbbá jártasak lettek a belső tőketartalékok felhalmozásában is. Fegyelmezett pénzügyi struktúrákat fejlesztettek ki, amelyek képesek követni a piac gyors változásait és külföldi befektetéseket vonzanak.  

A vállalatvezetők többsége a belsőleg generált cash flow segítségével alapozná meg a további növekedést. A tőkeforrások megjelölése esetén az adósságpiac csak második helyen szerepel a felmérésben. A tőkepiacok, a meglévő eszközöktől történő megfosztás, illetve a magántőke és a kockázati tőke bevonása az utolsó helyen szerepel. A vezérigazgatói interjúk során senki nem említette, hogy a tőke hiánya korlátozta volna cégük fejlődését, illetve kiemelték cégük stabil hitelbesorolását, valamint a külföldi tőke folyamatos beáramlását.

A fejlődő országok vállalatai egyre nagyobb és komplexebb szervezetekké válnak, emiatt egyre nagyobb számban van szükségük minőségi munkaerőre, amely megszerzése komoly nehézséget jelent. A vezérigazgatók közel 90 százaléka nevezte meg a humán erőforrás kérdését az egyik legfontosabb prioritásként. Azonban már jóval kevesebben vannak azok, akik idejük nagy részét ténylegesen a HR kéréseknek szentelik, és sikeresen meglépték azokat a szervezeti változtatásokat, amelyek a tehetségekért folyó küzdelemben elengedhetetlenek.

A fejlődő országok kormányai a vállalatvezetők többsége számára inkább akadályt jelentenek, mint segítséget a magánszektor fejlődésében. Véleményük szerint az üzleti döntések meghozatalakor sokkal inkább ügyelniük kell a szabályozási környezetre, mint a fejlett országokban dolgozó kollégáiknak.

A rapid fejlődés azonban jelentős kockázatokat is rejt magában. A fejlődő országok cégvezetői hosszútávon a klímaváltozást tartják a legkritikusabb tényezőnek. A vállalatvezetők - a fejlődő országok menedzsereivel szemben - sokkal inkább hisznek abban, hogy a kormányoknak vezető szerepet kell betölteniük a globális felmelegedés elleni harcban. Emellett hisznek abban is, hogy a fejlett országoknak sokkal nagyobb felelősséget kellene vállalniuk e probléma költségeivel kapcsolatban. További kockázati tényező, hogy a fejlett országok gazdasági lassulása csökkentheti az árucikkek exportját, továbbá az amerikai hitelválság is hatással lehet a helyi pénzügyi piacokra.

A fejlődő országok cégvezetői egyértelműen optimistán tekintenek a jövőbe, hiszen biztosak abban, hogy vállalataik képesek lesznek fenntartani azt a robbanásszerű növekedést, melyet az elmúlt években produkáltak. És teszik ezt egyre inkább belső erőforrásaikra alapozva, mintsem külföldi befektetőkre számítva.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!