A kormány 4-6 százalékos gazdasági növekedést vár a 2001-2004-es időszakra a Középtávú Gazdaságpolitikai Programban kitűzött célkitűzései alapján - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a gazdasági kabinet szerdai ülését követően újságíróknak. A 4-6 százalékos sávban tervezett gazdasági növekedés a pénzügyminiszter szerint lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország sok ponton előrelépjen a felzárkózás útján.
A középtávú program makrogazdasági számai szerint Magyarország 5-7 éven belül csatlakozhat az Európai Monetáris Unióhoz. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a gazdasági kabinet ülésén megtárgyalt programban 2004-re 5-6 százalékos éves inflációt terveznek.
Varga Mihály szerint az infláció a négyéves időszak első szakaszában gyorsabb ütemben csökken majd, míg a második periódusban a csökkenés üteme mérséklődik. - A folyó fizetési mérleg hiánya mind a négy évben a kétmilliárd eurós szinten tartható - mondta Varga Mihály.
A Középtávú Gazdaságpolitikai Program az uniós csatlakozás megalapozásához szükséges, amelyet a kormány április 30-ig ad át az Európai Bizottságnak. Varga Mihály újságírói kérdésekre közölte, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer finanszírozása 2010 végéig összeomlana demográfiai okok miatt, ezért mindenképpen hozzá kell nyúlni. Ezért december óta folyik a minisztériumban a nyugdíjrendszer átalakításának szakmai előkészítése. A pénzügyminiszter szerint május-júniusra lehet olyan állapotban a tervezet, hogy a kormány elé kerülhet.
A pénzügyi tárca vezetője hangsúlyozta: a tárcaközi bizottság működése és a gödi kormányülés is alátámasztotta, hogy az egyéni járulékfizetést erősíteni kell az állami felosztó-kirovó rendszerben. Varga Mihály elmondta: egyelőre még vitás kérdés, hogy a korhatárt teljes egészében eltöröljék, van ugyanis olyan javaslat, amely meghatározna egy minimum-életkort. A miniszter szerint az új rendszer 2003-ban indulhatna, és reményei szerint olyan tervezetet sikerül kidolgozni, amit egy másik kormány is hasznosítani tud.
Varga Mihály beszámolójából kiderült, hogy a nyugdíjak megállapításánál a befizetett összeg nagyságát és az eltöltött munkaidőt is számításba veszik. A pénzügyminiszter ugyanis fontos célként említette, hogy az emberek munkavállaló-képességét minél tovább fenntartsák, amit népegészségügyi programokkal és egyebekkel támogatnának. Ugyanakkor Varga Mihály szerint a szociális elemektől meg kell tisztítani a nyugdíjrendszert és azokat az adórendszeren keresztül egy tisztább, átláthatóbb finanszírozási formában kell megvalósítani.
A gazdasági kabinet középtávon 4-6 százalék GDP-növekedést vár
A kormány 4-6 százalékos gazdasági növekedést vár a 2001-2004-es időszakra a Középtávú Gazdaságpolitikai Programban kitűzött célkitűzései alapján - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter.