A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar–szlovák tagozatának elnöke szerint a szlovákok nagyon komoly piacot látnak hazánkban, s miután ők alacsonyabb költséggel termelnek, az áruikat olcsóbban tudják nálunk piacra dobni.
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke viszont azt mondta: bár a határnyitás nyomán felélénkültek az üzleti kapcsolatok, számolni kell a veszélyekkel is, amelyek a gazdasági környezet, az adórendszer különbözőségéből fakadnak. Szlovákia előnyben van e téren, így sok vállalkozás költözik a határon túlra vagy fontolgatja ezt. Több magyar település számára Kassa jobban megközelíthető, mint Miskolc.
A zalai kamarai elnök, Mazzag Ferenc szerint Szlovénia magyarlakta vidékeivel kiváló a kapcsolat. Bár a szomszéd ország vállalkozásai is megjelentek nálunk, jellemzőbb az ellenkező irányú mozgás. Ám többnyire csak alvállalkozóként jönnek, s gyakran gond van a fizetési fegyelemmel. Ilyenkor a két kamara együttműködésével keresik a megoldást.
Ugyanakkor az osztrákok nagyon védik a piacaikat – mondja Mazzag. Gyakran a kinti kamarák és a szakszervezetek gátolják meg a magyar cégek munkáját; az egyéni vállalkozók könnyebben megtalálják a lehetőségeket. Ugyanakkor az osztrákok elszipkázzák a szakembereket, ráadásul főleg azon szakmák képviselőit, amelyekből nálunk is hiány van, írja a Világgazdaság.