3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több céget érint létében is fenyegetően, hogy tartoznak neki, kintlévőségei időben és mennyiségben is mind kiterjedtebbek. A hazai cégek hatvanöt százalékának van lejárt kintlévősége, valamint egy harmadának kintlévőségeinek mértéke meghaladja az ötven millió forintot- áll a Coface Hungary legfrissebb elemzésében.

A mostani gazdasági helyzet, a növekvő kockázatok tovább nehezítik a hazai vállalatok helyzetét, a kintlévőségek pedig még jobban sebezhetővé teszik a hazai kkv-szektort. A kintlévőségek nagyban rontják a cégek likviditását és a kezeletlen kintlévőségek pedig nagyban veszélyeztetik a cégek működését és rontják jövedelmezőségüket.  A felmérésből kiderült hogy a cégek közel tíz százalékának fogalma sincs arról, hogy milyen mértékű kintlévőséggel rendelkeznek.  Dercze Zoltán, a Coface országigazgatója szerint azoknak a cégeknek, akiknek nincs megbízható nyilvántartása a vevőállományáról, sokszorosan sújthatja a vevőállomány minőségének romlása, márpedig mint azt az elmúlt hónapok mutatják olyanok is elbukhatnak, akikről azt soha nem feltételeztük. Az ésszerűtlen magatartás életveszélyes: a kkv-k működőképességét akár egyetlen ügyfél késedelmes fizetése is veszélybe sodorhatja, egy-egy behajthatatlan követelés pedig a csőd szélére is taszíthatja a hitelezőt.

A felmérés résztvevőinek hatvanöt százalékénak van egy évnél régebbi követelése, pedig statisztikai tény, hogy minél több idő telik el a követelés lejárta után, annál kisebb az esélye annak megtérülésére. Tapasztalatok szerint egy fél éve lejárt adósságnak már csak igen kis százalékát látják viszont a hitelezők.  A megkérdezettek hetven százaléka a körbetartozás okát látja a késedelmes fizetésben, valamint az egyre súlyosodó pénzügyi helyzetet okolják a nemfizetésért.

Követelések mértéke a hazai vállalatoknál

A romló fizetési morál és várhatóan emelkedő csődhányad nemcsak Magyarországra, hanem az egész közép-kelet-európai térségre jellemző lesz 2009-ben Magyarországon 2005–06 óta folyamatosan nő a fizetésképtelenségi eljárások száma. Az EU-tagországok között tulajdonképpen évek óta az élbolyban állunk ezen a területen. Dercze úgy véli, hogy az idei és a 2010-es év is mindenképpen problémás lesz a magyar vállalkozások szempontjából, hiszen csökken a világpiaci növekedés. A magyar export domináns része az EU-országokba irányul, azon belül is Németország a legnagyobb felvevőpiaca a magyar termékeknek. Ez további problémákat okoz, gyárak állnak le vagy csökkentik kapacitásukat, ami tovább gyűrűzik a beszállítóknál és hasonló folyamatot eredményez.

A Coface úgy látja, hogy a jelenlegi válság lefutási idejét nem lehet megjósolni. Az mindenesetre biztos, hogy a   szakemberek a jelenlegi gazdasági helyzet legnagyobb veszteseinek a kkv-kat tartják. Az pedig hogy egy adott kkv-t milyen mértékben érint a válság, főként azon múlik, hogy melyik szektorban működik, milyen piacra dolgozik, (export vagy belföld), milyen vevői vannak, és természetesen, hogy milyen pénzügyi tartalékokkal rendelkezik. „Azok vannak a legnagyobb bajban, akik már jelentősen eladósodva futnak neki a következő időszaknak – fűzi hozzá Dercze. A kedvezőtlen tendencia megfordításához tudatos kockázatkezelés szükséges. Ebben a helyzetben a vevőkockázatok sokkal fokozottabban jelennek meg. Ilyenkor megnövekedik a naprakész céginformáció, cég- és csődmonitoring szerepe.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!