3p

Az egy évtizeddel ezelőttivel megegyező összegből, mintegy harminc milliárd forintból gazdálkodik, a négy évvel korábbinál valamivel nagyobb létszámmal működik a Magyar Televízió (MTV) - derül ki a Rudi Zoltán által a közszolgálati médiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnöksége számára készített tanulmányból.

Ha a közmédium bevételeit "az elmúlt tíz év alatt bekövetkezett inflációval korrigálnánk, akkor ma az MTV-nek mintegy hetven milliárd forintból kellene gazdálkodnia" - írja 64 oldalas elemzésében a tévéelnök, aki emlékeztet arra: mandátuma első teljes évében már 1,6 milliárdos pozitívumba fordult, és azóta is rendre többletet mutat az MTV 2004-ben még mínusz 4,1 milliárdos adózás előtti eredménye.

Az MTV: új pályán című beszámoló - amelyben idén júliusig értékeli a vezetése alatt történteket a 2004 március elején megválasztott elnök - egyebek mellett azt tartalmazza: elődei idején a kiadások nem követték a kereskedelmi bevételek "drámai csökkenését", így a társaság 1997 és 2003 között összesen 46 milliárd forintnyi mérleg szerinti deficitet produkált, miközben ingatlanvagyona 95 százalékát eladta.

Több reklámbevétel, kevesebb barter

A dokumentumból kiderül az is: áttörést hozott 2004 a reklámbevételekben is, hiszen e forrásból "1,78 milliárd forinttal több bevétele volt vállalatunknak, mint 2003-ban".

Az akkor elért nettó 2,7 milliárdos összeget egy táblázat tanúsága szerint azonban a következő évben csak pár tízmillióval sikerült felülmúlni, a tavalyi készpénzes bevétel pedig valamivel haladta csak meg a hárommilliárd forintot; a reklámbarter értéke eközben 926 millióról két év alatt 511 millió forintra csökkent.

A színlelt szerződések magyarázzák a dolgozók gyarapodását

A reorganizációs tervben is szereplő jelentős leépítések ellenére ez év közepén többen dolgoztak az MTV-ben, mint három és fél esztendővel korábban: az akkori 1577-es létszámmal szemben június 30-án 1717-es adat állt.

Rudi Zoltán mindezt azzal magyarázza, hogy a színlelt szerződések tavaly nyári megszüntetése miatt 398 embert fel kellett venniük, akiknek háromnegyede ma is a cégnél van. (Korábbi sajtóhírek szerint a 2009-ben elkészülő új, óbudai tévészékházban összesen 1200 munkatársnak lesz hely.)

Noha elnöki pályázatában még négy alelnökkel számolt, a ma létező egyetlen ilyen tisztség sincs betöltve, ahogy az időközben létrehozott ügyvezető igazgatói poszt is üres; a két helyre "egyelőre nem találtam alkalmas embert" - írja Rudi Zoltán.

Mégsem indul sporttévé 

A 2004. március 5-én elnökké választott Rudi Zoltán pályázatában - az akkor megjelent sajtóhírek szerint - még négy tematikus adó (közéleti és hír-, kulturális, film-, valamint sportcsatorna) terve szerepelt; egy korábbi interjúban az elnök arról beszélt, elállt a sporttévé tervétől, a másik három elindításáról azonban már folynak a tárgyalások.

Rudi Zoltán akkor azt mondta: az MTV "képes és kész" arra, hogy egy éven belül elindítsa első tematikus csatornáját; a mostani anyagban a már hivatalba lépése előtt is tervezett közéleti mellett egy "archív csatorna" és egy videoletöltő honlapcsoport terve szerepel.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!