A nemzetközi munkaerőpiacon hódít a távmunka, Magyarországon az érdekelt felek azonban még mindig a jogi háttér kialakítására várnak, írja a Világgazdaság.
A GartnerGroup adatai szerint mára az e-work vagy más néven telework formában foglalkoztatottak száma világszerte elérte a 137 milliót. A távmunka előnye igen komoly pénzösszegekben is megjelenik: az AT&T például egy év alatt 150 millió dollárt tudott megtakarítani távmunkásai révén. Emellett jelentékeny a társadalmi haszna ennek a foglalkoztatási formának, mivel a megváltozott munkaképességűek, a kedvezőtlen földrajzi fekvésű településeken lakók, és a munkanélküliek is bekapcsolódhatnak a munkaerőpiacba.
A távmunka lecsökkenti a vállalatok rezsiköltségét, a távol levő munkatársakkal való kapcsolattartás azonban a telekommunikációs költségeket megemeli. A Világgazdaság információi szerint a távmunkások hatékonyabban dolgoznak, mint irodai társaik: a JDEdwardsnál 25, az American Expressnél 43 százalékkal eredményesebbek azok, akik távmunka keretében dolgoznak.
Magyarországon azonban a megfelelő jogi szabályozás hiányában egyelőre nem világos, mi számít távmunkának, vagy például ki dönti el, hogy az otthon dolgozó távmunkás sérülése munkahelyi balesetnek számít-e; vagy hogy mit írjon a munkáltató a munkaszerződés 'munkavégzés helye' rovatába.
Sok munkáltatónak az is nehézséget jelent, hogyan lehet gyorsan, olcsón, egyszerűen bevezetni és alkalmazni a rendszert. Már jelen vannak a hazai piacon az olyan cégek, melyek alkalmazott távmunka-módszertant (atm) kínálnak. Kialakulóban van egy úgynevezett távmunka-csomag is, amely már gyakorlati tanácsadást is jelent, vagyis a cégek az első lépéstől állandó, személyre szabott, a megvalósításra is kiterjedő segítséget kaphatnak a távmunka kialakításához.
Az állam 2002-ben kezdte el a gyakorlatban is támogatni a távmunka terjedését. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium, valamint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium közösen kiírt egy pályázatot új távmunkahelyek létrehozására, ahol előnyt élveztek azok a jelentkezők, akik fogyatékkal élők, romák, 45 éven felüliek, gyermeküket egyedül nevelő szülők vagy éppen hátrányos helyzetű térségben lakók foglalkoztatását vállalták. A pályázat keretében a 324 nyertes cég több mint 1300 ilyen munkahely létesítését vállalta, amihez hivatalosan több mint 677 millió forint támogatást kaptak. Azért hivatalosan, mert még mindig vannak olyanok, akik várják az elnyert pénzeket.
Mint azt a Világgazdaság Simon Gábortól, a Távmunka Tanács elnökétől megtudta, idén még két távmunkával kapcsolatos pályázat várható. Az egyik a meglévő tipikus munkahelyek távmunkahellyé alakítására, míg a másik a fogyatékkal élők munkapiaci integrációjára helyezi majd a hangsúlyt.
A magyar cégek nem használják ki a távmunkát
A nemzetközi munkaerőpiacon hódít a távmunka, Magyarországon az érdekelt felek azonban még mindig a jogi háttér kialakítására várnak, írja a Világgazdaság.