Magyarország 15 éven belül elérheti az Európai Unió fejlettségi átlagát, 25 éven belül pedig Európa legfejlettebb országai között lehet - jelentette ki Matolcsy György gazdasági miniszter, a Budapesti Műszaki Egyetemen tartott előadásában hétfőn a fővárosban. A szakminiszter elmondta: Magyarországnak meg kell ragadnia azt a történelmi lehetőséget, hogy csatlakozhat az EU-hoz.
Ugyanakkor az ország nem mondhat le a másik két nagy gazdasági térség, Észak-Amerika és Ázsia piacairól sem - tette hozzá Matolcsy György. Mint mondta, a rendszerváltás után Magyarország először jelent meg a világ egységes gazdaságában és csak ez után szeretne belépni az EU-ba. A miniszter véleménye szerint az ország a közeljövőben kialakuló nagy dél-európai gazdasági régió tagjává válhat, a távolabbi jövőben pedig Bajorország, Észak-Olaszország, Ausztria és a Dunántúl alkothat közös gazdasági régiót. Matolcsy György elmondta: Magyarország - Görögországgal szemben - nem kívánja megvárni a csatlakozást követő uniós támogatásokat, hiszen, ha nem fejlődik kellőképpen az ország gazdasága, előfordulhat, hogy nem nyer felvételt.
Ezért dolgoztuk ki a saját nemzeti fejlesztési tervünket, a Széchenyi-tervet - fűzte hozzá a miniszter.Beszámolt arról, hogy a Széchenyi-tervben három nagy területet határoztak meg: a korábbi elmaradások, például az infrastruktúra kiépítését, a legújabb gazdaság, egyebek között az informatika behozatalát, valamint az ország sajátos természeti kincseinek fejlesztését, amelyek forrást teremthetnek a felzárkózáshoz.
Matolcsy György kiemelte a vállalkozói készséget, a magas színvonalú matematikai, fizikai tudást, valamint az ország gyógyvíz-forrásainak fejlesztésén keresztül a turizmus erősítését. A gyógyforrások közül mintegy 250-et szeretnénk kiépíteni tíz év alatt - tette hozzá a szakminiszter. Elmondta azt is, hogy a Széchenyi-tervet a közeljövőben egy közlekedési, fejlesztési programmal egészítené ki a kormányzat, amely elsősorban a dunai hajózás erősítésére épülne. Hozzátette: a program a közlekedés mellett a turizmusra és az ipari innovációs parkok telepítésére is koncentrálna.
Az EU-forrásaihoz 2004-től férünk hozzá, amelyekhez csak pályázati úton lehet majd hozzájutni. A Széchenyi-tervben szereplő pályázatokon keresztül tudunk ezekre a tenderekre felkészülni - közölte a miniszter. Hozzátette: míg az idén és jövőre mintegy 300 milliárd forint szerepel a Széchenyi-tervben pályázati úton elnyerhető támogatásként, addig 2004-től az EU-s forrásokkal ez 2 milliárd euróra emelkedik. Matolcsy György elmondta: a piac, a külföldi tőke és a multinacionális cégek beáramlása, állami támogatás vagyis az állam részvétele nélkül nem elegendő a felzárkózáshoz.
Matolcsy György hallgatói kérdésre közölte: sem a csatlakozni vágyó 12 ország egyidejű felvételét, sem pedig Magyarország az egyedüli csatlakozását nem tartják reálisnak. Magyarország taktikája, hogy ajánlja a szomszédos országokat. Magyarország értékét az unióban, csatlakozási előnyét az ország "hídszerepe" adja - hangsúlyozta a gazdasági miniszter.
A magyar gazdaság másfél évtized után az EU fejlettségének szintjén működhet
Magyarország 15 éven belül elérheti az Európai Unió fejlettségi átlagát, 25 éven belül pedig Európa legfejlettebb országai között lehet - jelentette ki Matolcsy György gazdasági miniszter.