Az EU foglalkoztatási munkacsoportjának jelentése, amelyet a magyarországi szociális partnerek közösségi felkészítését szolgáló hírlevél legújabb, februári száma is közöl, megállapítja: Magyarország alacsony munkanélküliségi rátája az alacsony munkaerőpiaci részvétellel, a kereső korban lévő lakosság nagyfokú inaktivitásával magyarázható.
Ez azt jelenti, hogy valójában a munkanélküliek jelentős részét - mivel nem keresnek aktívan munkát - nem a munkanélküliek, hanem az inaktívak között veszi számításba a nemzetközi összehasonlításra alkalmas módszer szerint a statisztika. A jelentés rámutat: viszonylag alacsony a foglalkoztatottak aránya, különösen a kevéssé képzett munkavállalók körében.
A magyar munkaerőpiacot az ország középső és nyugati régiói - ide koncentrálódik a modern gazdaság -, valamint a keleti régiók közötti nagy különbségek jellemzik. A régiók és ágazatok közötti mobilitás meglehetősen alacsony.
A munkanélkülieket és az inaktív személyeket célzó preventív és aktív munkaerőpiaci intézkedések hatékonyságát növelni kell a jelentés szerint, elsősorban az ország hátrányos helyzetű régióiban. Ehhez nélkülözhetetlenek a modern, a szakmai és földrajzi mobilitást támogató munkaerőpiaci szolgáltatások. A már beindított integrációs stratégiára alapozva fokozott erőfeszítéseket kell tenni a roma lakosság munkaerőpiaci perspektíváinak javítása érdekében - mutat rá a jelentés.
A munkavállalók egészségi állapota nem csekély aggodalomra ad okot, s ez részben magyarázattal szolgál az alacsony aktivitási szintre - állapítja meg az uniós bizottság. Szükséges a munkakörülmények javítása, a preventív intézkedések erősítése, a kielégítő egészségügyi ellátás, a szociális ellátási rendszer reformja.
Az oktatási rendszer fejlesztése érdekében tett lépéseket a jövőben is folytatni kell, s legfőbb prioritásnak e téren a lemorzsolódók számának csökkentését, a felsőfokú oktatáshoz és a képzéshez való szélesebb körű hozzáférést kell tekinteni. Az alkalmazott dolgozók után fizetendő adók és járulékok Magyarországon igen magasak, ami kedvezőtlen az új munkahelyek létrehozására, s nagyban hozzájárul a nem hivatalos foglalkoztatás gyakorlatának terjedéséhez. A jelentés szorgalmazza a nem tipikus foglalkoztatási formák alkalmazását, például a részmunkaidős foglalkoztatást. (MTI)
A magyar munkaerőpiac helyzete és lehetőségei
Az európai uniós átlagnál jóval alacsonyabb magyarországi munkanélküliségi ráta nem jelenti azt, hogy Magyarországon megfelelő szintű volna a foglalkoztatottság.