4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország hitelkockázati megítélése 2005 óta folyamatosan romlik, tehát a nemfizető kintlévőségek már a válság előtt növekedő tendenciát mutattak. Hazánk a balkáni és dél-európai országokhoz hasonlatosan pocsékul teljesít az Intrum Justitia Fizetési Kockázati Indexe szerint.

Magyarország fizetési kockázati megítélése 2005 óta folyamatosan romlik. Magyarország jelenleg a balkáni és mediterrán országokkal együtt a legrosszabb kategóriába tartozik Európában - mondta Felfalusi Péter, az Intrum Justitia cégcsoport vezérigazgatója csütörtöki sajtóreggelijén.

A legjobb a 100 közeli, ezzel szemben a 200-as érték gyakorlatilag államcsőddel egyezik meg

A magyar Fizetési Kockázati Index 2005-ben 150-ről indult, és még a válság előtt is folyamatos emelkedést mutatott, mára 170 fölött van a magyar mutató értéke.

A magyar vállalatok leírási vesztesége 2,7 százalékról 3,5 százalékra nőtt az elmúlt három évben. Ez az arány kiugróan magas a közép-kelet-európai régióban. Az átlagos európai leírási veszteség 2,7  százalékról 2,8 százalékra nőtt a 2012-es felmérés szerint. Felfalusi Péter szerint a magyar vállalatok már eleve számolnak a leírással ahelyett, hogy annak megszüntetésén törnék a fejüket.

Az alábbi táblázat azt mutatja, mekkora extra erőfeszítést kell tenni az értékesítés területén, hogy a cégek képesek legyenek ellensúlyozni a leírt veszteséget, amelyek a behajthatatlan követelésekből adódnak. A leírás nem csak az üzletnek árt, de többek között akadályozza a beruházásokat is.

Egyre több európai cég van bajban

A kifizetések elmaradásának növekedésével a likviditási hiány folyamatos fenyegetést jelent az európai vállalatok számára.

Az európai vállalatok egyre nagyobb része van kitéve a csőd veszélyének a növekvő likviditási problémáknak köszönhetően, amely hátterében a számláikat nem fizető cégek és magánszemélyek
emelkedő száma áll. A leírások értéke példátlan méreteket öltött a 340 milliárd eurós szinttel. Ez a szám megegyezik Görögország teljes adósságával vagy az EU 27 országában az egészségügyre fordított éves összeg harmadával, és több mint a duplája az EU 2012-es teljes 147 milliárd eurós költségvetésének.

A jelenlegi megszorító üzleti környezetet tükrözi az Intrum Justitia 2012-es Európai Fizetési Kockázati Index felmérése is, amely a tavalyihoz képest három európai ország - Bulgária, Románia, Szlovénia- adataival egészült ki. A tavalyi felméréshez képest a legújabb Európai Fizetési Kockázati Index 4 százalékos ugrást mutat a leírásokra vonatkozóan, amely a teljes követelésállomány 2,8 százaléka. Ha figyelembe vesszük a felmérésben újonnan résztvevő három országot, a teljes európai régióban a leírások aránya eléri a 3 százalékot, amely a 2011-es adatokhoz képest 11 százalékos növekedést jelent.

Leginkább a kis- és középvállalkozások vannak kitéve a likviditási problémáknak, akik az európai gazdaság éltetői. Az Európai Bizottság szerint a kkv-szektor háromból két munkahelyet biztosít, és hajtóerőt képez a növekedéshez, a munkahelyteremtéshez, innovációhoz. Európában az online munka 85 százalékát ezek a vállalkozások bonyolítják.

A mintegy 5 évvel ezelőtt kezdődött gazdasági válság óta, a 20 millió magán vállalkozás, - melyek közel 97 százaléka esik a kis- és középvállalkozás kategóriába-, küzdött már meg a piac hanyatlásával, a munkahelyek megőrzését szolgáló magasabb költségekkel, a növekedés és a versenyképesség megőrzésének nehézségeivel.

Változik a magyar szabályozó rendszer

Az Intrum Justitia szerint fontos lenne, hogy törvényben szabályozott módon és arányban lehessen kamatot kivetni, ahogy az az északi országokban már működik.

Még a mostani nehéz piaci körülmények között is sok mindent tehet egy vállalkozás annak érdekében, hogy elkerülje a nemfizetésből adódó kockázatokat. Pontosan fel kell mérni a partnerek helyzetét már az üzleti kapcsolat elején, haladéktalan emlékeztetőket kell bevezetni, illetve azonnali korrekciós lépéseket kell tenni az esetleges fizetési késedelem esetén - foglalta össze Felfalusi Péter.

A magyar szabályozói környezet változásának közeljövőben tervezett, és már felvetett pontjai:

  • PSZÁF ajánlás - 2013. május 1.
  • Lánctartozás elleni törvénytervezet - 2013. március16.
  • Magáncsőd szabályozása - nincs adat
  • Végrehajtói rendszer szabályozása - nincs adat
  • Követeléskezelői törvény - nincs adat

Barnác Tamás
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!