"Régen hazafinak számított, aki kijátszotta a - többnyire egy-egy elnyomó hatalom diktálta - törvényeket. Ma már azonban az állam törvényei az állampolgárok érdekeit szolgálják. Ezért meg kell teremteni a kultúráját annak, hogy a foglalkoztatásban is társadalmi elvárás legyen a fair play, azaz a tisztesség." Ezekkel a szavakkal köszöntötte Gyurcsány Ferenc kormányfő az "Együtt a foglalkoztatás biztonságáért a feketemunka ellen" című konferencia meghívottait.
Húszmilliárdos többletbevétel lehet
Hozzátette: sokan a magas járulékterhekkel magyarázzák, miért nem tartják be az előírásokat. Adót és járulékokat azonban csak úgy lehet csökkenteni, ha a többség tisztességesen befizeti azokat, és ugyanezt elvárja a többiektől is. Ha ez sikerül, akkor csökkenni fognak a közterhek. Az intézkedések nyomán befolyt pluszbevételek pedig nem fognak eltűnni a költségvetés berkeiben, hanem azokat külön kezelik majd, és arra fordítják, hogy még tovább erősítsék ezt a folyamatot, ígérte a miniszterelnök.
Dr. Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter szerint az újonnan bevezetett munkaügyi és munkavédelmi intézkedésektől évente mintegy húszmilliárd forint többletbevételre számítanak. Az ellenőrzések miatti megnövekedett járulékbefizetésekből körülbelül 13 milliárd, a foglalkoztatási szabálytalanságokért kirótt büntetési tételekből pedig hétmilliárd forintnyi pluszbevételt várnak. Idén eddig több mint ötmilliárd forint munkaügyi bírságot szabtak ki a razziák során.
Több évszázados szokásokon kellene változtatni
Gyurcsány Ferenc egyben kiemelte, hogy kormányzati feladatként kezelik a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalók érdekeinek képviseletét és jogaik biztosítását a gyakorlatban is. A fokozott ellenőrzések mellett azonban a tanácsadást sok esetben fontosabbnak tartják, mint a szigorú szankcionálást.
A miniszterelnök szerint pusztán kormányzati eszközökkel nem lehet megváltoztatni a törvények kikerülésének több évszázados hazai kultúráját. Ehhez sokkal inkább együttműködésre és a bizalom kiépítésére van szükség a hatóságok, valamint a munkaadók és a civil szervezetek között.
A legfontosabb feladat megvédeni a tisztességesen működő piaci szereplőket, hogy jó magatartásuk miatt ne kerüljenek versenyhátrányba. A szigorú, ugyanakkor alapvetően humánus ellenőrzések bevezetése mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a tanácsadás és az ismeretterjesztés. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) égisze alatt ezért nemrégiben országos tanácsadó hálózat épült ki - mondta el a munkaügyi miniszter.
Egyre több feketéző bukik le
Papp István, az OMMF elnöke a konferencián beszámolt az elmúlt évek reformjáról, amely alapjaiban átalakította és az eredmények szerint jóval hatékonyabbá tette az intézmény működését, valamint ellenőrzési gyakorlatát. Az átalakítások mellett több lépcsőben kétszáz új munkatárssal erősödött a felügyelet, és jövőre további ötven fővel szeretnék bővíteni a létszámot. Az új munkatársak főleg a munkaügyi ellenőrzések során segítenek majd.
Bár az adatok szerint a razziák során lebukott feketén foglalkoztatottak száma folyamatosan nő (2007-ben országosan eddig 62 575 feketemunkást találtak), ez valójában azt jelenti: egyre hatékonyabb az ellenőrzés.
Mindezzel együtt összességében visszaszorulóban van az egyáltalán vagy nem teljesen bejelentett munkavállalók száma. Ezt jelzi, hogy az utóbbi időszak kormányzati intézkedései nyomán több mint százezer munkáltató fizeti a minimálbér kétszerese után számított járulékot, és kétszázezer ember után kezdték el fizetni a társadalombiztosítási hozzájárulást.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum