Sok elmélet mellett néhány tanulságos sztorival is szolgált az a csütörtöki prezentáció, amelyet a mai pályakezdők elvárásairól és a velük szemben támasztott céges igényekről készült felmérés apropójából tartottak a Figyelő hetilap és a Hewitt humán tanácsadó cég szakemberei.
Szabi, aki hiába várt
Veres Rita, a Hewitt egyik vezetője például kezdésnek felelevenítette a gazdasági végzettségű Szabi sztoriját. Hősünk már a kezdet kezdetén kijelentette: ő bizony havi bruttó 400 ezres fizetésnél nem adja lejjebb, emellett szolgálati kocsit és laptopot is elvár jövendőbeli munkahelyétől. Eltelt fél év, egy év, két év, de egyetlen cég sem akadt, amely teljesítette volna igényeit - Szabi végül megunta a várakozást, és más területen próbált szerencsét.
Szintén a pályakezdők hozzáállásával kapcsolatos problémára hívta fel a figyelmet Martis István. A profession.hu álláskereső portál munkatársa által felidézett történet szerint egy, a húszas éveinek elején járó fiatalember kifakadt az állásinterjún, mondván, milyen világ ez, "itt minden csak a kapcsolatokon múlik". A szakembert nem is a kijelentés tartalma (hiszen valóban nagyon fontos a kapcsolati háló), hanem az abból érződő keserűség, az "úgysem lehet mit tenni” hozzáállás lepte meg.
Tökös vagy-e...?
A talpraesettség, a pozitív attitűd és a rugalmasság fontosságát egyébként a jelen lévő nagy multik HR-vezetői is kiemelték, és ezzel egy irányba mutató eredményeket hozott a szóban forgó felmérés is.
Utóbbi szerint ma a cégek legfontosabb igénye a pályakezdőkkel szemben, hogy azok megfelelő személyközi kompetenciákkal rendelkezzenek - így például jó csapatjátékosok legyenek. Szintén a legfontosabb elvárások közé tartoznak a személyes kompetenciák (például a kreativitás) is - csakúgy, mint a tanulási, fejlődési képesség, valamint az idegen nyelvek magas szintű ismerete.
A végzettség viszont csupán a második csoportba („Nagyon fontos még”) került - igaz, egyes iparágakban (például a tanácsadói szektorban) továbbra is a papír a legfontosabb szempont, amit általában a kibocsátó intézmény rangja alapján súlyoznak.
Érdekesség, hogy az iparági tapasztalatot vagy éppen a sokoldalúságot a „Nem igazán fontos” szempontok közé sorolták a cégek, és a - felmérés eredménye szerint - a nemzetközi tapasztalat és az alkalmazotti ajánlás sem hatja meg a munkaadókat.
Money rules
Az elemzés természetesen arra is választ keresett, hogy a pályakezdők mit várnak el a munkahelytől. Az élen meggyőző fölénnyel végzett a "vonzó fizetés” - ezt a paramétert a megkérdezettek 61 százaléka minősítette fontosnak. "Azért az elgondolkoztató, hogy ez a szempont messze megelőzi az emberközpontúságot (16 százalék) vagy éppen a cégen belüli fejlődési lehetőségeket (40 százalék)” - jegyezte meg némi kritikával Veres Rita.
A fiatal álláskeresők számára a második leglényegesebb tényező a stabil munkahely (51 százalék), és a legfontosabb igények között említették a csapatmunkát is (38 százalék). Meglepetésre a második kategóriába szorult a munka és a magánélet egyensúlya (30 százalék), a karrier (26 százalék) és a kihívó feladatok (18 százalék) szempontja, és kissé meghökkentő az is, hogy a munkáltató hírneve, sikeressége és nemzetközi háttere gyakorlatilag nem érdekli a mai pályakezdőket.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum