2p

A tulajdonosok, a Resonator Kft. és a Vegyépszer Zrt. saját erőből nem képes megmenteni a kiskunfélegyházi TE Ganz-Röck Zrt.-t - közölték a tulajdonosok hétfőn az MTI-vel.

A közlemény szerint a TE Ganz-Röck hétfőn késő délutánra összehívott közgyűlésén új befektető bevonásáról dönthetnek a részvényesek, de ennek feltétele az, hogy a kormánykezességgel folyósítandó hitel november végéig rendelkezésre álljon és új megállapodások jöjjenek létre a bankokkal és szállítókkal.

A 2010 áprilisában hozott kormányhatározat arról szólt, hogy  legfeljebb 2,071 milliárd forint hitelhez kap állami garanciát a TE Ganz-Röck Zrt. A korábbi tájékoztatás szerint akkor a társaság abban bízott, hogy 3-3,5 hónapon belül hozzájuthat a kereskedelmi banki kölcsönhöz. A kiskunfélegyházi gyár dolgozói október eleje óta sztrájkolnak az elmaradt bérük kifizetéséért.

A közlemény emlékeztet arra, hogy a Transelektro 2006-ban történt felszámolása után az új tulajdonosok 2,5 milliárd forint pénzügyi forrást juttattak közvetlenül a társaságnak. Az elmúlt három évben további 8,5 milliárd forint banki kölcsönhöz és fizetési, teljesítési, illetve jótállási garanciához nyújtottak fedezetet az új tulajdonosok.

A TE Ganz-Röck tulajdonosai több mint 3 milliárd forint banki adósságteherrel vették át a céget. A gazdasági válság és a krízishelyzet miatt már 2009-ben a kormánytól kértek segítséget. A hosszú tárgyalássorozat eredményeként 2010-re kidolgozták a TE Ganz-Röck megmentési és szerkezetátalakítási tervét a csődhelyzet elkerülésére. Ennek alapján született 2010 áprilisában a garanciavállalásról szóló kormányhatározat. A társaság igazgatósága erre a hitelre számítva megállapodást kötött a finanszírozó bankokkal és a beszállítókkal a fizetési átütemezésről, ami lehetővé tette a cég további működését. Ezek a megállapodások azonban lejártak - olvasható a közleményben.

Az idén már kevesebb forrást tudtak biztosítani a TE Ganz-Röck Zrt. finanszírozására a tulajdonosok, mert az építőipar területén tevékenykedő cégekként árbevételük csökkent és saját tevékenységük finanszírozása is nehézségekbe ütközik. A közlemény hangsúlyozza, ha sikertelen marad a befektető bevonása, akkor a tulajdonosok 6 milliárd forint befektetésüket, a dolgozók pedig az állásukat vesztik el.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!