Már feladtam a reményt, hogy megtaláljuk a fekete dobozt, nyilatkozta a napokban a francia RTL rádióállomásnak Pierre-Henri Gourgeon, az Air France vezérigazgatója. A készülék után jelenleg is kutatnak brazil, francia és amerikai haderők, eddig eredménytelenül.
A légitársaság vezérének borúlátását valószínűleg az indokolja, hogy a keresést több tényező valóban elég reménytelenné teszi. Egyrészt hatalmas, mintegy 17 ezer négyzetkilométeres területet kell átfésülniük az óceánon, másrészt a vízfelszín alatt hatalmas hegyvonulatok húzódnak, harmadrészt a víz alatti mikrofonok csupán mintegy két kilométeres körzetben képesek fogni a black box jeleit. Ráadásul azokat csak június 30-ig bocsátja ki a készülék, utána valóban lehetetlen lesz a nyomára bukkanni.
Tizenegy áldozatot azonosítottak
Szintén tovább kutatnak a holttestek után, azonban az elmúlt napokban már nem bukkantak újabbakra. Eddig összesen ötven áldozatot emeltek ki az óceánból, közülük tizenegyet sikerült azonosítani DNS-mintájuk, ujjlenyomatuk és fogazatuk alapján, írta a brazil "O Globo" vasárnapi száma. Közülük tíz brazil (öt férfi és öt nő), a tizenegyedik azonosított áldozat állampolgárságáról nem tesz említést az újság.
A hatóságok csupán az érintett brazil családokat, valamint az illetékes ország nagykövetségét értesítették a fejleményekről.
17 500 eurót kapnak a családok
További hír a tragédiával kapcsolatban, hogy az Air France közölte: első körben 17 500 eurót (mintegy 4,9 millió forintot) fizet minden egyes áldozat hozzátartozójának. "Biztosítóink ügyvédei felvették a kapcsolatot a családokkal, hogy megszervezzék a kifizetéseket" – közölte Gourgeon. Egyúttal hozzátette: a kifizetést részvétnyilvánítási gesztusnak szánják - tehát az nem jelenti azt, hogy a légitársaság magára vállalja a felelősséget a tragédiáért.
Mint ismert, az Air France francia légitársaság Rio de Janeiróból Párizsba tartó Airbus A330-as típusú gépe június elsején zuhant az Atlanti-óceánba, fedélzetén 228 emberrel, köztük négy magyarországi és egy szlovákiai magyar utassal. A gép roncsait és az első áldozatokat június 6-án találták meg a brazil Fernando de Noronha szigettől 650 kilométerre északkeletre az Atlanti-óceánban.
A holttesteken végzett vizsgálatok alapján szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a repülőgép már a levegőben darabokra hullott – ennek oka egyelőre ismeretlen. Annyi valószínűnek tűnik, hogy robbanás nem történt a fedélzeten.
Menedzsment Fórum