Az összesen több mint 20 millió kis-, közepes és nagyvállalatot képviselő szövetség (35 európai ország munkaadói szervezeteinek tömörülése) szerint az euró hatékony megvédésével, a közpénzügyek javításával, a gazdasági szerkezeti reformok felgyorsításával, a magánbefektetések ösztönzésével, az uniós belső piac egységének kiteljesítésével, valamint az EU külkereskedelmének fejlesztésével elérhető lenne a jelenleg reálisnak tűnő 1,25 százalék helyett a 2,5 százalékos átlagos éves növekedés is hosszú távon. Ez azt jelentené, hogy évente 1,4 millió munkahely jönne létre, az EU-tagországokban az államháztartás szerkezeti hiánya átlagosan 5 százalékkal csökkenne 2020-ra, az átlagos háztartások jövedelme pedig uniószerte évi ötezer euróval emelkedne.
Az ötpontos terv konkrét intézkedési javaslatokat tartalmaz az előrelépésre az említett területeken.
A BusinessEurope képviselői - köztük Jürgen R. Thumann elnök - kedden Brüsszelben, sajtótájékoztatón a piaci bizalom helyreállítását nevezték a legfontosabbnak. Ehhez viszont szerintük elengedhetetlen, hogy az uniós vezetők haladéktalanul döntő politikai lépéseket tegyenek egy gazdaságilag és politikailag egységesebb EU irányában.
Úgy vélték, ennek hiányában Európa lemaradhat a nemzetközi színtéren a növekedést tekintve, viszont ha ezek a döntések megszületnek, erősebben kerülhet ki az elhúzódó gazdasági világválság elleni küzdelemből. A sikeres fellépéshez szerintük elengedhetetlen az is, hogy az uniós vezetők elismerjék az üzleti világ központi szerepét a növekedésben és munkahelyteremtésben, és befektetési, valamint versenyképességi programokkal segítsék az élénkülést.
MTI