Ütemesen növekszenek a vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) a kelet-közép-európai térségben, miközben összeurópai szinten csökkenés tapasztalható -- állapította meg felmérésében a PricewaterhouseCoopers tanácsadó cég. Magyarországon a térség többi országához képest egyenletesebben alakul az M&A tevékenység, s élenjárunk a határokon átnyúló tranzakciók tekintetében is.
A felmérésben szereplő közép- és kelet-európai országokban -- Cseh-, Lengyelországban és Magyarországon -- tavaly 17 milliárd dollár értékben hajtottak végre a vállalatok felvásárlásokat és egyesüléseket, ez 33 százalékkal több, mint 1999-ben -- tájékoztatott Margaret Dezse cégtárs. Ugyanakkor összeurópai szinten az M&A tevékenység 20 százalékkal visszaesett, s térségünkben is lassult a növekedés üteme -- az 1999. évi 65 százalékos csúcs után --, de a kép nem egységes: Cseh- és Lengyelországban nagyobb az ingadozás, míg Magyarország nem olyan nagy a visszaesés, a fejlődés egyenletes. A három országban végrehajtott M&A-tranzakciók száma 781 volt 2000-ben az 1999. évi 587-et követően, ebből 244 jut Magyarországra, összesen 6,6 milliárd dollár értékben.
A legdinamikusabban, 68 százalékkal Lengyelországban bővült az akvizíciós tevékenység a három ország közül, 313 ilyen ügyletet kötöttek, Magyarországon 244-et, Csehországban 224-et. Bár a régióban emelkedik a vállalatfelvásárlások száma, a tranzakciók mennyiségben az összes európai ügylet 6, értékben pedig mindössze egy százalékát teszik ki. A legaktívabb szektor 2000-ben a három országban a könnyű- és nehézipar, a pénzügyi szolgáltatások és az informatikai szektor volt.
Egyelőre szerény mértékű a határokon átnyúló M&A tevékenység, s ami van, az is gyakorlatilag csak Magyarország "számlájára írható": a régióban létrejött, összesen tíz külföldi tranzakcióból kilenc Magyarországhoz kapcsolódik, köztük a Mol-Slovnaft ügylet, valamint a Richter, a NABI és a Graphisoft cégvásárlásai, illetve - alapításai. A kilenc magyar tranzakció értéke összesen eléri a 600 millió dollárt.
Margaret Dezse elmondása szerint növekszik a belföldi ügyletek aránya: míg 1997-ben -- amikor a tanácsadó cég elkezdte a tranzakciók vizsgálatát -- azok 42 százaléka jött létre belföldi piaci szereplők között, 2000-ben ez az arány már 52 százalék volt. Ennek hátterében egyebek mellett az egyes iparágakban lezajlott konszolidáció áll.
Tavaly az átlagos tranzakciónkénti érték 35 millió dollár volt, míg 1999-ben még 48 millió. Figyelmen kívül hagyva a 100 milliós értéket meghaladó 19 ügyletet, a régióban kötött ügyletek átlagos értéke 2000-ben 10 millió dollárra esett vissza az egy évvel korábbi 14 millióról.
Akcióban a magyar cégek
Ütemesen növekszenek a vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) a kelet-közép-európai térségben, miközben összeurópai szinten csökkenés tapasztalható.