3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ütemesen növekszenek a vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) a kelet-közép-európai térségben, miközben összeurópai szinten csökkenés tapasztalható.

Ütemesen növekszenek a vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) a kelet-közép-európai térségben, miközben összeurópai szinten csökkenés tapasztalható -- állapította meg felmérésében a PricewaterhouseCoopers tanácsadó cég. Magyarországon a térség többi országához képest egyenletesebben alakul az M&A tevékenység, s élenjárunk a határokon átnyúló tranzakciók tekintetében is.

A felmérésben szereplő közép- és kelet-európai országokban -- Cseh-, Lengyelországban és Magyarországon -- tavaly 17 milliárd dollár értékben hajtottak végre a vállalatok felvásárlásokat és egyesüléseket, ez 33 százalékkal több, mint 1999-ben -- tájékoztatott Margaret Dezse cégtárs. Ugyanakkor összeurópai szinten az M&A tevékenység 20 százalékkal visszaesett, s térségünkben is lassult a növekedés üteme -- az 1999. évi 65 százalékos csúcs után --, de a kép nem egységes: Cseh- és Lengyelországban nagyobb az ingadozás, míg Magyarország nem olyan nagy a visszaesés, a fejlődés egyenletes. A három országban végrehajtott M&A-tranzakciók száma 781 volt 2000-ben az 1999. évi 587-et követően, ebből 244 jut Magyarországra, összesen 6,6 milliárd dollár értékben.

A legdinamikusabban, 68 százalékkal Lengyelországban bővült az akvizíciós tevékenység a három ország közül, 313 ilyen ügyletet kötöttek, Magyarországon 244-et, Csehországban 224-et. Bár a régióban emelkedik a vállalatfelvásárlások száma, a tranzakciók mennyiségben az összes európai ügylet 6, értékben pedig mindössze egy százalékát teszik ki. A legaktívabb szektor 2000-ben a három országban a könnyű- és nehézipar, a pénzügyi szolgáltatások és az informatikai szektor volt.

Egyelőre szerény mértékű a határokon átnyúló M&A tevékenység, s ami van, az is gyakorlatilag csak Magyarország "számlájára írható": a régióban létrejött, összesen tíz külföldi tranzakcióból kilenc Magyarországhoz kapcsolódik, köztük a Mol-Slovnaft ügylet, valamint a Richter, a NABI és a Graphisoft cégvásárlásai, illetve - alapításai. A kilenc magyar tranzakció értéke összesen eléri a 600 millió dollárt.

Margaret Dezse elmondása szerint növekszik a belföldi ügyletek aránya: míg 1997-ben -- amikor a tanácsadó cég elkezdte a tranzakciók vizsgálatát -- azok 42 százaléka jött létre belföldi piaci szereplők között, 2000-ben ez az arány már 52 százalék volt. Ennek hátterében egyebek mellett az egyes iparágakban lezajlott konszolidáció áll.

Tavaly az átlagos tranzakciónkénti érték 35 millió dollár volt, míg 1999-ben még 48 millió. Figyelmen kívül hagyva a 100 milliós értéket meghaladó 19 ügyletet, a régióban kötött ügyletek átlagos értéke 2000-ben 10 millió dollárra esett vissza az egy évvel korábbi 14 millióról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!