A www.feketelista.hu adatbázisa több állami adatbázist összesít, ezek közül mi most a legtöbbször, illetve legnagyobb összegű büntetéssel sújtott vállalatokat igyekeztünk megvizsgálni. A fogyasztóvédelmi elmarasztalások terén például lassan "bérletet válthat" a Tesco, melyet több mint tizenötször bírságoltak legalább egymillió forintra.
A GVH-tól retteghetnek leginkább
A büntetések mértékét elnézve egyértelmű, hogy a törvény ellen vétő cégek leginkább a GVH-tól félhetnek, hiszen eddig csak a Versenyhivatal szabott ki egymilliárd forintnál magasabb bírságot. A csúcstartó az Allianz Hungária Biztosító Zrt., mely még 2005-ben kapott több mint 5,3 milliárd forintos büntetést versenykorlátozás miatt.
Az emlékezetes ügyben azért marasztalta el a GVH a biztosítót, mert megállapodott az óradíjakról a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségével és a Generali-Providencia Biztosítóval. Az ügyben éppen a közelmúltban, október elején mondta ki a bíróság a másodfokú ítéletet, mely helybenhagyta a GVH által kiszabott bírságokat. Az Allianz 5,3 milliárdja mellett ugyanebben az ügyben való részvételért a Generali 1 milliárdot kellett, hogy befizessen, a többi szereplő kisebb összegekkel bűnhődött.
Szintén egy emlékezetes ügy volt 2004-ben az úgynevezett autópálya-kartell, melynek keretében az érintett cégek leosztották egymás között a sztrádaépítéseket, és annak megfelelően adtak be ajánlatokat. Ebben az ügyben a Strabag Építő Zrt.-t, a Betonút Szolgáltató és Építő Zrt.-t, a Hídépítő Zrt.-t és az Egút Egri Útépítő Zrt.-t is több mint egymilliárdra bírságolta a hatóság. Érdekesség, hogy a Strabag emellett még egy 1,7 milliárdos büntetéssel szerepel a toplistán. Az építőipari cégre 2004 márciusa óta összesen öt eljárásban közel 5 milliárd forintos bírságot rótt ki a GVH.
A versenyfelügyeleti bírságok tízes toplistájára még odafért az IBM és az SAP magyarországi leányvállalata egyenként 690 milliós összeggel, valamint a MÁV, melynek idén februárban egymilliárdról a felére csökkentették a büntetését egy 2005-ös döntés után, melyben erőfölénnyel visszaélés miatt marasztalták el.
A legtöbb alkalommal egyébként a Magyar Telekom kapott versenyfelügyeleti bírságot, de a 20 büntetés is összesen sem éri el az egymilliárd forintot.
Ejnye, Tesco!
A notórius törvénysértők közül kiemelkedik a Tesco, mely kilenc alkalommal kapott versenyfelügyeleti bírságot, 13-szor munkaügyi elmarasztalást, 29 esetben pedig fogyasztóvédelmi okból büntették meg. Ezekben összesen már több mint 350 millió forintos bírságot szabtak ki az áruházláncra. Csak az egymillió forintnál magasabb összegű fogyasztóvédelmi bírságok listáján több mint tizenötször szerepel a cég neve.
A fogyasztóvédelmi bírságok toplistáját tekintve így is csak a második helyre ért oda a Tesco egy 25 milliós elmarasztalásával, hiszen a BAT Pécsi Dohánygyár 2008-ban egyszer 30 milliót volt kénytelen fizetni. Ráadásul nem sokkal később további 10 millióra "vágták meg" a cigarettagyártót.
A fogyasztóvédelmi eljárások dobogójára felfért még a Metro Kereskedelmi Kft., mely szintén tavaly kapott 18 milliós büntetést. Az első tízben az ismertebb cégek közül a Praktiker és a Rossmann szerepel, mindketten 10 millió körüli büntetést voltak kénytelenek fizetni.
Munakügyi büntetések: nem meglepő az építőipar dominanciája
A munkaügyi bírságok tekintetében dominálnak az építőipari cégek - derül ki a feketelista.hu által összegyűjtött adatokból. Ez talán nem is meglepő, valószínűleg nem véletlen, hogy a munkaügyi ellenőrök is viszonylag gyakran tűnnek fel építkezéseken. Ez látszik az elmarasztalások indoklásából is: a legtöbbször külföldiek illegális foglalkoztatása miatt bűnhődtek a cégek, ez pedig elsősorban az építőiparra jellemző.
A pálmát egy kevésbé ismert cég, a POWER+B 2007 Munkaerő-közvetítő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. viszi el egy idén januárban kiszabott több mint 70 milliós összeggel. Ugyanez a vállalkozás korábban már kapott egy 7,7 milliós és egy 1,8 milliós bírságot is. A cég ellen egyébként a napokban adott ki adóvégrehajtást az APEH, mivel valószínűleg az adótartozása is tízmilliókra rúg.
A munkaügyi eljárások ezüstérmese az ING Magyarország Ingatlanfejlesztő, mely majdnem 60 millió forntot volt kénytelen fizetni egy idén januári eljárás után, míg a dobogó harmadik fokára a ZSULA 89 Építőipari Szolgáltató Bt. került fel egy 2007-es 45 milliós bűnhődéssel. Ez utóbbi céget egyébként még a döntés meghozatala előtt felszámolták, azaz valószínűleg a 45 millió sem folyt be a hatóság kasszájába.
Érdekesség még, hogy a versenyfelügyeleti bírságnál már említett MÁV-ot munkaügyi eljárásban is elmarasztalták öt alkalommal, összesen majdnem 7 millió forintot kellett fizetnie az állami vasúttársaságnak.
Beke Károly