2p

Csak időszakosan védik ki a kelet-európai munkaerő nagyobb áradatát azok a mostani európai uniós országok, amelyek átmeneti korlátozásokat léptetnek életbe az idei évtől.

A német DIW kutatóintézet készített felmérést, és ebben úgy vélekedik, hogy az átmeneti idők lejárta után is sokan akarnak majd a nyugat-európai uniós államokba menni, mert ott jóval többet kereshetnek.

Alapvetően hét év múlva a fejenkénti jövedelmi különbségek a mostani uniós és az idén uniós tagok között nem változnak. Például 2010-ben a lengyel jövedelmek a németországinak a harmadát érhetik majd el és 2020-ban sem tartanak előbb a felénél.

A DIW 3,8 millióra becsüli az elkövetkezendő 25 év alatt kivándorló kelet-európai munkaerő összlétszámát. Az első évben számításai szerint az új tagországokból a régiekbe 290 ezernél valamivel többen mennek munkát vállalni, s ebből a tömegből 180 ezren Németországba. Egy évvel a korlátozások megszűnése után érheti el a keleti kivándorlók száma a csúcsot, mintegy 370 ezer körüli létszámmal, amiből több mint 220 ezer esik majd Németországra.

A mostani EU-tagországok hét évet is elérő munkaerőpiacnyitási halasztása csak néhány ezerrel csökkentheti a hosszabb távon potenciálisan kivándorolni kívánók számát. Gyakorlatilag csak Írország nem emelt korlátokat idén május elejétől a kelet-európai munkaerő elé.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!