3p

Az Európai Unióban a második negyedév pénteken közzétett statisztikai adatainak tanúsága szerint továbbra is aggasztó a foglalkoztatási és a társadalmi helyzet - állapította meg Andor László EU-biztos.

A biztos pénteki közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy sok tagországban emelkedett a munkanélküliségi ráta - miközben az egyes tagállamok között jelentős különbségek tapasztalhatók e tekintetben -, romlott a háztartások anyagi helyzete és növekedett a gyermekszegénység.

Tavaly év végétől az EU "recesszióban vagy ahhoz közeli állapotban" van, az általános gazdasági hangulat pedig az elmúlt három évre visszatekintve a legkedvezőtlenebb.

"Még soha nem mutatkoztak ekkora eltérések az egyes tagállamok foglalkoztatási és szociális helyzete között. A tagállamoknak ezért sürgősen végre kell hajtaniuk a tavaly júliusban elfogadott 2012. évi országspecifikus ajánlásokat, és be kell vezetniük a bizottság foglalkoztatási csomagjában szereplő intézkedéseket" - hangsúlyozta a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi befogadásért felelős magyar uniós biztos. Idézte José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, akinek megfogalmazása szerint "valóságos szociális vészhelyzet" áll fenn. Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény a küszöbön álló szociális beruházási csomagjában orvosolni kívánja ezt a kérdést - tette hozzá Andor László.

A munkanélküliek száma az EU-ban elérte a 25,3 milliót - ez történelmi csúcspontnak számít, és a 2011. márciusi adatokhoz képest 2,6 milliós, vagyis 11,6 százalékos emelkedést jelent. A munkanélküliségi ráta - amely uniós szinten 10,4 százalékos - 17 tagállamban emelkedett, és tovább fokozódtak az egyenlőtlenségek egyfelől a jobban teljesítő uniós tagállamok, másfelől a "perifériára szorult" országok között. Az EU legalacsonyabb munkanélküliségi rátájú országa Ausztria, 4,5 százalékkal. A legtöbb munkanélkülit számláló Spanyolországban 25,1 százalék az arányuk.

Különösen drámai - az unió összességében 22,5 százalékos - szintet ért el a munkanélküliség a fiatalok körében. A fiatalok munkanélküliségi rátája tizenkét tagállamban meghaladja a 25 százalékot, és mindössze háromban - Ausztriában, Németországban és Hollandiában - alacsonyabb a 10 százaléknál.

Súlyos gondok mutatkoznak a háztartások jövedelmében is: 2009 és 2011 között az uniós tagállamok kétharmadában csökkent a háztartások rendelkezésre álló jövedelme. A legnagyobb volt a visszaesés Görögországban (15,7 százalék), Írországban (9 százalék), valamint Litvániában, Spanyolországban, Cipruson és Magyarországon (mindegyikük esetében több mint 4 százalék). Az északi országokban, továbbá Németországban, Belgiumban, Szlovéniában és Franciaországban a jóléti rendszereknek és a szilárdabb munkaerőpiacoknak köszönhetően a válság időszakában is tovább emelkedett az összjövedelem.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!