Mint a bizottság közleményéből kiderül, a javaslat okai közé tartozik, hogy az uniós munkanélküliség csúcsponton jár, a következő hónapokat illetően pedig "elszomorítóak" a gazdasági előrejelzések.
A bizottság több évtizedes történetében az egyik legjelentősebbnek tekinthető foglalkoztatáspolitikai kezdeményezés összeállítását Andor László, a témáért felelős biztos irányította. A magyar biztos szerdán úgy nyilatkozott, hogy "a jelenlegi uniós munkanélküliség mértéke drámai és elfogadhatatlan".
A szerdai strasbourgi bizottsági ülésen jóváhagyott javaslat egyik újítása, hogy a munkahelyteremtés keresleti oldalára összpontosít. A csomag egyúttal számba veszi a jövőben a legnagyobb munkahelyteremtő potenciállal rendelkező területeket is, mint a környezetbarát gazdaság, az egészségügyi szolgáltatások, valamint az információs és kommunikációs technológiák.
A "foglalkoztatási csomag" egyúttal számba veszi a jövőben a legnagyobb munkahelyteremtő potenciállal rendelkező területeket is, mint a környezetbarát gazdaság, az egészségügyi szolgáltatások, valamint az információs és kommunikációs technológiák.
A kezdeményezés azt is hangsúlyozza, hogy az uniós gazdasági együttműködésben nagyobb szerepet kell kapnia a foglalkoztatási és szociális szempontoknak, és megoldásokat javasol arra, hogy miként vonják be az uniós prioritások meghatározásába a munkáltatók és munkavállalók képviselőit.
A témával kapcsolatban José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott: "Európának munkahelyteremtő stratégiára van szüksége ahhoz, hogy megbirkózzon a munkanélküliség elfogadhatatlan szintjével". Hozzátette, hogy az EU "óriási kiaknázatlan munkahelyteremtő potenciállal rendelkezik, ... a környezetbarát gazdaság, az egészségügyi és új technológiai ágazatok együttesen több mint 20 millió új munkahelyet teremthetnek az elkövetkezendő években".
A foglalkoztatásért, szociális ügyekért és a társadalmi befogadásért felelős Andor László kiemelte: "Ha a növekedés helyreállítására törekszünk és meg akarunk birkózni az olyan főbb szerkezeti átalakításokkal, mint a gazdaság környezetbaráttá tétele, a népesség elöregedése és a technológiai változás, akkor az uniónak egy dinamikus és befogadó európai munkaerőpiacra van szüksége."
A csomagban szereplő javaslatok meghatározzák a legfontosabb reformlépéseket annak érdekében, hogy a munkaerőpiac jobban tudjon alkalmazkodni a gazdasági változásokhoz. A kezdeményezések közé tartozik - a válságból szerzett tapasztalatokra építve - a belső rugalmasság előmozdítása a munkahelyi bizonytalanság és a pénzügyi kiadások csökkentése érdekében, "méltányos és fenntartható" bérezés kialakítása, megfelelő szerződéses feltételek biztosítása a "nem szabványos" megállapodások túlzott használatának megelőzése érdekében.
Tekintettel arra, hogy az EU-ban még 4 millió betöltetlen állás van, a javaslatcsomag a készségekbe történő nagyobb befektetésre, valamint az európai munkaerő képzettsége és a munkaadók igényei közötti szakadék megszüntetésére is felszólít, továbbá hangsúlyozza a képzési igények hatékonyabb előrejelzésének fontosságát.
A kezdeményezés megcélozza egy "független" uniós munkaerőpiac létrehozását is, mégpedig olyan intézkedésekkel, amelyek a munkaerő országok és régiók közti mozgását segíthetik. A bizottság így "teljes mértékben kötelezettséget vállal arra, hogy elhárítja a jogi és gyakorlati akadályokat a munkavállalók szabad mozgása elől a nyugdíjjogosultság hordozhatóságának, a határ menti ingázók adóügyi megítélésének vagy a jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatos tudatosságnak a javításával". Felszólítja továbbá a tagállamokat arra, hogy engedélyezzék az álláskeresők munkanélküli-ellátásának kivitelét más országba. Sürgeti a csomag a román és bolgár munkavállalókat még sújtó nemzeti korlátozások lebontását is.
A bizottság azt is bejelentette, hogy 2013-tól - a megerősített gazdaságpolitikai együttműködés (európai szemeszter)részeként - összehasonlító tábla bevezetését tervezi a tagállamok nemzeti foglalkoztatási tervének megvalósításában elért fejlődés megjelenítésére.
A tagállamok nemzeti foglalkoztatási politikájának megerősítése érdekében a csomag külön szorgalmazza, hogy a kormányok biztosítsanak az új munkahelyeket teremtő létszámbővítő támogatásokat, segítsék az önfoglalkoztatást, illetve (költségvetési szempontból semleges megoldásként) a foglalkoztatást terhelő adók egy részét csoportosítsák át környezetvédelmi adóvá. Azt is fontosnak tartja a bizottság, hogy a tagállamok nemzeti munkahelyteremtési tervükbe foglalják bele a környezetbarát foglalkoztatást, továbbá fejlesszék intenzívebben az "egészségügyi munkaerő" tervezését.
A javaslatokra vonatkozó első értékelések általában véve üdvözölték a csomagban foglalt kezdeményezéseket, ugyanakkor bizonyos elemeket hiányoltak belőle. Az uniós munkaadói és kisvállalkozói szövetségek például kevesellték a kisvállalkozások munkahelyteremtő képességének segítésére vonatkozó elképzeléseket, illetve sürgették, hogy a bizottság minden uniós programot vizsgáljon meg a gazdasági növekedés és foglalkoztatás szempontjából. Egyes európai parlamenti képviselők pedig amiatt emeltek szót, hogy a csomag nem tartalmaz kötelezően követendő elemeket a tagállamok számára.
MTI