3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) forrásaiból tervezi finanszírozni a BorsodChem fejlesztési céljait, a hitel részleteiről azonban még jelenleg is tartanak a tárgyalások - közölte a Kormányszóvivői Iroda.

A Financial Times hétfőn arról számolt be, hogy a magyar kormány százmillió eurós hitelt ajánl a vegyipari cégnek. A londoni gazdasági napilap értesülései szerint az MFB által nyújtandó hitel feltétele, hogy a Permira befektetési társaság - a BorsodChem nagy-britanniai központú tulajdonosa - olyan módon jusson egyezségre a hitelezőkkel a jelentős adósságteher átalakításáról, "amely Budapestnek is elfogadható".

A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatásában hangsúlyozza: valóban szó van a BorsodChem fejlesztési céljainak finanszírozásáról, ám a hitelt nem a magyar kormány, hanem az MFB adná. A hivatal kiemelte, hogy a hitel célja fejlesztés, de a folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva sem a hitel mértékéről, sem annak feltételeiről nem szolgáltattak további információkat. Az állami tulajdonban lévő pénzintézet az MTI megkeresésére szintén nem kívánta kommentálni a "folyamatban lévő" ügyet.

A BorsodChem 2009 februárjában részesült utoljára állami segítségben, ekkor a társaság egy év türelmi időt kapott a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumtól (NFGM) egy korábbi fejlesztési támogatással kapcsolatban.

A vegyipari cég még 2006-ban kapott 700 millió forint támogatást egy fejlesztésre, amelyhez létszámmegtartási kötelezettséget kellett vállalnia. Így amennyiben elbocsátásra került volna sor, úgy a társaságnak kamatostól kellett volna visszafizetnie a támogatás összegét - mondta Garamhegyi Ábel külgazdaságért felelős szakállamtitkár korábban az MTI-nek.

A felek arról állapodtak meg - egyelőre csak szóban -, hogy a BorsodChem megtartja az alkalmazottait, viszont egy évig nem kell visszafizetnie a támogatást. A BorsodChem pedig egy év múlva az eredeti fejlesztésre fordíthatja a pénzt, ha a piac menete ezt megengedi.

Budai Bernadett kormányszóvivő februárban arról számolt be, hogy a vállalat és a kormány közötti megállapodás értelmében átütemezik a BorsodChem támogatásához kapcsolódó szerződéses kötelezettségeket, az MFB pedig közreműködőként segíti a cég további fejlesztéseinek megvalósulását.

Az Európai Bizottság 2006 novemberében engedélyezte, hogy a brit szigeteken bejegyzett Permira befektetési társaság megszerezze az ellenőrzést a BorsodChemben. A Permira alapokhoz tartozó First Chemical Holding Vagyonkezelő Kft. ezt megelőzően, 2006 szeptemberében tett nyilvános vételi ajánlatot a BorsodChem valamennyi részvényére, 3000 forintos árfolyamon.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!