A BC Zrt.-nek nettó egymilliárd euró hitel átstrukturálásáról kell megállapodnia mintegy 60 banki és más hitelezővel. Az adósság egy része kölcsöntőkét jelentő úgynevezett mezzanine hitel, amiből névértéken mintegy 200 millió eurónyi lehet a Yantai Wanhua kínai vegyipari társaságnál. Ez a korábbi tájékoztatás szerint a BorsodChem részvényeinek mintegy 19 százalékát jelenti.
A pénzügyi átstrukturálási folyamat végleges lezárásához egyetlen kulcsfontosságú elem hiányzik, a magyar kormány által piaci feltételekkel rendelkezésre bocsátandó MFB-hitel. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hitelét a BorsodChem minden egyéb hiteltörlesztését megelőzően fogja visszafizetni - hangsúlyozta korábban a vezérigazgató.
Wolfgang Büchele arról is beszámolt, hogy a folyamatban lévő megállapodás - így a vállalat hitelezőivel és a kisebbségi tulajdonos kínai Wanhuával is - a tervek szerint alakul. A kínai vegyipari vállalattal arról állapodtak meg, hogy az kisebbségi tulajdont szerez a BorsodChemben, miután a cég pénzügyi helyzetének átstrukturálása lezárul.
Az NFGM a csütörtöki közleményben kiemeli: a jelenlegi helyzet megoldásának kulcsa és a továbblépés lehetősége még mindig a vállalat döntéshozóinak kezében van, hiszen mindaddig, amíg az érintett felek közötti kérdések nem rendeződnek, a kormány nem hozhat a munkahelyek megőrzésének célját szolgáló, felelősségteljes döntést.
Hozzáfűzik: a BorsodChem vezetése és tulajdonosai - az NFGM határozott kérése ellenére - nyilatkozataikban a magyar kormány és a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) nevében is megszólalnak, és ez félreértésekre ad okot. Az NFGM, a BorsodChem kijelentéseivel kapcsolatban szükségesnek tartja leszögezni, hogy a Magyar Állam több mint egy évtizede nem tulajdonosa, és nem hitelezője a vállalatnak. Ezért a kialakult pénzügyi helyzet felelőssége kizárólag a tulajdonosokat, valamint a hitelező bankokat terheli, és nem a magyar államot.
A munkahelyek megtartása érdekében ugyanakkor a kormány továbbra is kész szerepet vállalni. Az NFGM ennek érdekében többször felkérte a tulajdonosokat, hogy véglegesítsék egymás közötti, illetve hitelezőikkel kötendő megállapodásukat a BorsodChem hosszú távú működésének biztosításához.
Ezt elősegítheti, hogy a gazdasági tárca ismeretei szerint a BorsodChem immáron rendelkezik olyan tőkeerős befektetővel, aki kinyilvánította: többségi részesedésért cserébe készen áll komoly szerepvállalásra a cég finanszírozásában.
MTI/Menedzsment Fórum