A reálkereset csütörtökön publikált január-májusi adatai nagyjából megfelelnek a várakozásoknak; a júliustól várhatóan megugró infláció hatására a következő hónapokban tovább gyorsulhat a reálbércsökkenés üteme - vélekedtek az MTI által megkérdezett elemzők csütörtökön.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint a reálkeresetek 2009. január-májusban - 3,2 százalékos infláció mellett - 2,1 százalékkal maradtak el az előző évitől.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője úgy vélte, a január-májusi béradatok beleillenek az év eleje óta tartó trendekbe. Mint kifejtette, a versenyszféra rendszeres - azaz prémiumokkal, jutalmakkal, egyéb különjuttatásokkal csökkentett - bruttó nominális bérszintje 2007 közepétől mintegy 8 százalék körüli éves növekedési ütemre állt be, ez azonban 2009 elejétől 5-6 százalékra esett le.
Az elemző rámutatott: a júliusban életbe lépő adóemelés hatására megugró inflációval a bérek biztosan nem tudnak majd lépést tartani, így az 5-6 százalékos növekedési ütem további csökkenése várható.
A magasabb infláció hatására a teljes reálbér is gyorsabb ütemben csökken majd - mondta Kondrát Zsolt, aki szerint a versenyszféra most még pozitív (0,3 százalékos) reálbérnövekedése is negatívba fordul majd júliustól.
Az MKB elemzője arra is felhívta a figyelmet, hogy meredeken csökken a versenyszektor alkalmazottainak létszáma: egy év alatt 160 ezres csökkenést regisztráltak. Úgy vélte, az alkalmazottak száma tovább csökken majd, de az eddiginél kisebb ütemben. A trendet egy erőteljes világgazdasági fordulat állíthatja meg - vélekedett Kondrát Zsolt.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője szerint a csökkenő bérkiáramlás megfelel a várakozásoknak; a versenyszférában elmaradnak a béremelések, a közszférában befagyasztották a béreket, és megnyirbálták a 13. havi juttatásokat.
Suppan Gergely arra a statisztikai torzításra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a leépítések elsősorban az alacsonyabb munkabérűeket érintik, a nemzetgazdasági átlagbér ezzel nő.
Az elemző szerint a július 1-től csökkenő munkaadói járulék növelheti a bruttó béreket, amennyiben a munkáltatók a megtakarítás egy részét átadják a munkavállalóknak. Ő is kiemelte ugyanakkor, hogy az infláció várható megugrása miatt a reálbérek esése valószínűleg felgyorsul.
MTI/Menedzsment Fórum