3p

Az európai gazdasági vezetők többsége ellenzi az EU 25 tagúnál nagyobbra történő bővítését, ugyanakkor úgy gondolják, hogy a Belső Piac adózásának harmonizálása kiemelten fontos, és mindannyian üdvözölnék az EU egyhangú döntési mechanizmusának eltörlését.

Az európai üzleti vezetők több mint fele (57%) véli úgy, hogy nem kellene tovább bővíteni az EU-t a mostani bővítés után. Ha mégis felvételre kerülne a sor, legtöbben Oroszországot (12%) és Törökországot (11%) jelölték meg lehetséges belépőként, de ott volt még a jelöltek között Románia (6%), Svájc (6%), Bulgária (6%) és Horvátország (5%) is, derült ki az European Business Monitor (UPS EBM) felméréséből, melyet 1453 európai felsővezető részvételével készítettek.

A német és francia üzletemberek ellenzik legnagyobb többségben az EU 25 tagúnál nagyobbra történő bővítését (78% és 69%) mondván, hogy az EU-nak nem kellene tovább terjeszkednie 2004-et követően, míg a holland menedzserek vélekednek erről a legkedvezőbben, közülük csak 28% van a további bővítés ellen. A belga válaszadóknak alig fele (48%) ellenzi az EU idei bővítésén felüli terjeszkedést. Azon belga vezetők közül, akik lehetségesnek vélik a további tagfelvételt 13% Svájcot, 11% Oroszországot és Horvátországot, 10% pedig Bulgáriát látná szívesen új belépőként.

A megkérdezett vezetők 59%-a úgy gondolja, hogy a bővítés utáni legfontosabb teendő a Belső Piac egységes adórendszerének kidolgozása kell legyen. A Belső Piac kiterjesztését a 10 új belépő államra csupán 46% említette. A belga topmenedzserek 67%-a úgy véli, hogy az EU szabályozások teljes (az összes tagállamra kiterjedő) harmonizációja a legfontosabb a bővítést követően, valamint 61%-uk tette a második helyre a Belső piaci adóharmonizációt.

Ezen felül az európai üzleti vezetők 39%-ának véleménye szerint fontos lenne megvalósítani a közös kül- és védelmi/biztonsági politikát, igaz, a belgáknak csak alig negyede támogatja ezt. Ugyanilyen arányban (39%), illetve a belga vezetők 34%-a véli úgy, hogy a Közös Agrárpolitikának (CAP) sürgős reformra volna szüksége.

Az európai üzleti vezetők közel fele (46%) tartja úgy, hogy az EU törvényhozói gyakorlatán is változtatni kellene, mégpedig a vétójog, valamint az egyhangú döntési elv eltörlésével. A második legtöbbször (40%) előforduló reformjavaslat az Európai Bizottság hatalmának növelése volt. A megkérdezettek 35%-a gondolja úgy, hogy a hivatalos munkanyelvek számát csökkenteni kellene, valamint, hogy a Parlamentet és a Miniszterek Tanácsát azonos jogkörökkel kellene felruházni a törvényhozás terén, mintegy az EU reformjának egyik lehetséges módjaként. A válaszadók csupán 29%-a véli úgy, hogy a Tagállamoknak nagyobb hatalmat kellene adni.

Az országok közül az Egyesült Királyságból érkezett topmenedzserek tűnnek ki azáltal, hogy legkevésbé támogatják az Európai Bizottság hatalmának kiterjesztését (13%), míg az e tárgy mellett leginkább elkötelezettek az olaszok (61%), majd a belgák (52%) és végül a spanyolok (50%). Az angol vezetők kétharmada (63%) szeretne nagyobb hatalmat biztosítani a tagállamoknak, míg a többi európai államból érkezett vezetők csupán 29%-a támogatja ezt a felvetést. A francia, belga és holland gazdasági felsővezetők többnyire egyetértenek az európai folyamatokkal, igaz ugyan, hogy a franciáknak csak 33%-a támogatná az Európai Bizottság hatalmának kiterjesztését, azaz az angol vezetők után a franciáké a leginkább szkeptikus kör.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!