Az ASZSZ-vezető, aki október 1. és december 31. között a munkavállalói oldal soros elnöki tisztségét is betölti az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT), közölte: bíznak abban, hogy a kormányfő elfogadja a szakszervezetek felkérését, és részt vesz az OÉT pénteki, újabb bértárgyalásán.
Borsik János kifejtette: tavaly öt százalékos volt a reálkereset-csökkenés, s az idei első hét hónap 0,4 százalékos emelkedése sem érzékelhető a munkavállalók által. Hozzátette: ráadásul a munkáltatók jelentős része a, dolgozók kiszolgáltatottságával visszaélve, megalázóan alacsony bérekért foglalkoztatja az alkalmazottakat.
Mindezek alapján - folytatta - elfogadhatatlan, hogy a pénzügyi válságra hivatkozva a kormány legújabb javaslata nem tartalmaz semmilyen emelést, s egy július elsejei változtatást helyez kilátásba.
"Évközi korrekciót még soha nem sikerült elérni, így az életszerűséget teljesen nélkülözi ez a javaslat, s nem is várható változás e téren 2009-ben sem" - mondta. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke hozzáfűzte: az érdekképviseletek tárgyalni és megállapodni akarnak, ha lehet, három éves időtartamra. Szükségét látják egy országos bérajánlás elfogadásának is, ami a helyi céges béralku orientáló száma lehet.
A reálkeresetek növekedésével együtt Borsik János elengedhetetlennek nevezte a szakmunkás bérminimum és a minimálbér január elsejei emelését is, az utóbbit 69 ezer forintról nyolcvanezerre.
MTI/Menedzsment Fórum