2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legnagyobb magyarországi vállalatok üzleti várakozásai decemberben nem változtak az előző havihoz képest, a kis- és középvállalkozói (kkv) köré enyhén javult, a lakosság optimizmusa tovább mérséklődött - derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felméréséből.

Saját vállalkozásuk várható helyzetének megítélése november óta nem változott a kkv körben. A cégek mintegy fele a következő fél évben még a jelenlegi állapotok fennmaradását feltételezi.

A kkv szektor beruházási hajlandósága 2002 decemberében előre nem várt mértékben, 49 százalékra emelkedett. A felmérés szerint a fejlesztésben gondolkozó cégek 56 százaléka tervének megvalósításához nem szorul hitelfelvételre. Novemberben a szektor beruházási hajlandósága 34,5 százalék volt. A cégek beruházási szándékait korlátozó tényezők sorában a bizonytalan belföldi kereslet és a szűkös anyagi lehetőségek állnak első helyen.

A szektor pénzügyi helyzete a cégek 47 százaléka szerint a következő hat hónapban érdemben nem változik. Javuló likviditással számol a vállalkozások 14 százaléka, romlóval a 39 százaléka.

A magyarországi kis- és középvállalatok 2002-ben a belföldi kereslet elégtelenségét tartották meghatározó korlátnak tevékenységük bővítésében. Az import termékek iránt fennmaradó élénk érdeklődést feltételezve versenyhelyzetük javulását rövid távon sem várják a belső piacon. A válaszadók véleménye szerint a társaságok fejlesztését nagyban hátráltatja a tőkehiány is.

Az Ecostat szerint a lakossági bizalmi index romlását a mutató két komponensének, a várható munkanélküliségnek és az inflációs ráta nagyságának a korábbinál pesszimistább megítélése okozza. A felmérés szerint az eddigiekhez hasonlóan a munkanélküliségi rátára vonatkozó becslések a lakossági vélemények határozott romlását, és a bizonytalanok számának csökkenését mutatja. A lakosság harmada a munkanélküliek számának kis mértékű, 13 százaléka jelentős emelkedését várja.

A kutatók szerint az év végén a lakosság majdnem kétharmada számít növekvő inflációra. Ezen belül 18 százalékuk az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékű drágulástól tart. A háztartások saját pénzügyi helyzetük változását az egy évvel korábbi állapothoz képest kedvezőbbnek ítélik meg. A megkérdezettek mintegy fele az elmúlt évben nem érzett változást háztartása pénzügyi helyzetében.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!