Az év harmadik hónapja hagyományosan még az az időszak, amikor tovább mérséklődik a foglalkoztatottak száma a kevés munkalehetőség miatt, míg ugyanezen okból kifolyólag a munkanélküliség tovább emelkedik. Majd ebben a hónapban az éven belüli csúcsot elérve a statisztikában is megmutatkoznak a kedvező szezonális hatások. Elkezdődnek ugyanis a mezőgazdasági és építőipari munkák, melyek a munkaerőpiaci számokat javítani képesek. Idén viszont ez másként alakult köszönhetően a téli közfoglalkoztatásnak, mely tavaly novembertől április végéig tart majd.
Az új program gyökeresen eltérítette a statisztikát, ahogy arról már többször mi is "megemlékeztünk". Így, ha a korábbi évek éven belüli lefutásaiból indulunk ki, akkor a számok - az állam ilyen fokú beavatkozása nélküli - javulása a további hónapokban folytatódik majd. Ezzel akár újabb és újabb rekordokat megdöntve. Az viszont elképzelhető, hogy a téli közfoglalkoztatás kifutása miatt a következő negyedévben a növekedésben némi megtorpanás lesz majd látható.
A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli adatközlése szerint az első negyedév átlagában 4,078 millió foglalkoztatott volt a 15-74 éves korcsoportban. Ez a február hónappal végződő három hónaphoz képest 26, a tavalyi időszakhoz viszonyítva pedig 261 ezerrel jelent több dolgozót. Így a foglalkoztatási ráta is 53,6 százalékra emelkedett tovább.
Mivel a mostani időszak az első negyedévet öleli fel, részletesebb adatokat is közölt a statisztikai hivatal. Ebből pedig tetten érhető a közfoglalkoztatás foglalkoztatást bővítő szerepe. Egyrészt a legfeljebb alapfokkal rendelkezők, illetve a érettségi nélküli közfokú végzettségűek körében nőtt arányaiban legjobban a foglalkoztatottak száma. Másfelelől pedig a közszolgáltatások területén 6,8 százalékos volt a foglalkoztatás bővülésének mérteke. Az ugyanakkor mindenképp kiemelendő, hogy már az ipar, illetve a piaci szolgáltatások is képesek hozzájárulni a dolgozók számának növeléséhez.
A foglalkoztatottság növelésével párhuzamosan a munkanélküliség is jelentősen, egy hónap alatt 10, egy év alatt pedig 139 ezerrel mérséklődött. Külön érdemes megjegyezni, hogy akárcsak a foglalkoztatottak esetében, úgy itt is az idei évben gyorsuló ütemű változásokról árulkodnak a számok.
A munkanélküliségi ráta így március végén már 8,3 százalékra mérséklődött az egy évvel ezelőtti 11,8-ról (februárban 8,6 százalékos volt a munkanélküliek aránya).
A részletes adatokat vizsgálva megállapítható, hogy legnagyobb mértékben Nyugat-Dunántúlon csökkent a nem dolgozók száma, sőt, a mostani 369 ezerből jóval kevesebb azon személyek száma is, akik egy évvel korábban dolgoztak - kvázi "friss munkanélküliek". A közfoglalkoztatás idei rendkívüli húzóerejét az is jól szemlélteti, hogy a munka megszűnésének oka alapján arányaiban jóval kevesebben voltak most azok, akik a "közfoglalkoztatása befejeződött" besorolás alá esnek.
Székely Sarolta
mfor.hu