A dot-com jelenség jól láthatóan az inga-elv alapján működik. A fellendülést kísérő túlzott várakozás után most a másik véglet, a túldramatizálás korszakát éljük át. A Gartner Group szakemberei már 1998 végén megjósolták a dot-com cégek tündöklését és hanyatlását, majd ezután (mostantól) az e-gazdaság normális, egyenletes növekedését. Az élet eddig az ő forgatókönyvüket követte. Ha továbbra is beválnak a jóslatok, akkor az e-business néhány éven belül eltűnik: szétválaszthatatlanul integrálódik a napi üzleti gyakorlatba.
Dotkom beszélgetés a dot-com válságról
Április 9-én tartotta első összejövetelét a Dotkom Klub. A meghívott újságírók az e-gazdaság vezető személyiségeitől első kézből kaphattak információkat a dot-com cégek helyzetéről. Rényi Gábor, a Sunbooks Kft. ügyvezető igazgatója saját cége példájával bizonyíthatta, hogy egy megfelelő üzleti modellel rendelkező B2B vállalkozás nemcsak életképes, hanem egyenesen sikeres is lehet. Herczku György, a Mava Kft. befektetési menedzsere elismerte, hogy a befektetők hátat fordítottak korábbi kedvenceiknek, de úgy gondolja hogy a 1,5-2 éves tartalékkal rendelkező dot-com vállalkozásoknak jó esélyük van a túlélésre. A befektetők figyelme most az internetes üzlet felé nyitó hagyományos vállalkozások felé fordult. Máth András, a Netsurvey ügyvezetője szerint még mindig sok gondot okoz, hogy számos dot-com cég élén informatikusok állnak. Ők hajlamosak az új technikai megoldásokra koncentrálni, de gyakran nem képesek felmérni, hogy van-e erre fizetőképes kereslet a piacon. Szabó Ákos, az Index értékesítési és marketing igazgatója nem tart attól, hogy piaci helyzetüket megrendítené a befektetők bizalmatlansága. Elmondta, hogy az Index vezetése az utóbbi hónapokban olyan szemléletváltást hajtott végre, mely megerősíti pozíciójukat. A résztvevők valamennyien egyetértettek abban, hogy nálunk nem a dot-com válsággal, hanem a gazdaság szereplőinek lassú szemléletváltásával kell megküzdeni.
A Dotkom Klub következő összejövetelére a nyár elején kerül sor.
Dot-com valóság
Vannak olyan dolgok, melyekről sokat beszélünk, de valójában keveset tudunk. Ezek közé tartozik a mostanában sokat emlegetett dot-com válság is.