Szitka Péter, Kazincbarcika polgármester azt közölte: a társaság kedden tájékoztatta az önkormányzatot a csoportos létszámleépítésről, amely a terv szerint 550 embert érint, a foglalkoztatottaknak csaknem a húsz százalékát. A térség meghatározó munkáltatója, a vegyipar fellegváraként ismert BorsodChem Zrt. a gazdasági válság okozta nehézségek miatt döntött így.
Szitka Péter rámutatott: az elbocsátás súlyos csapás az itt élők számára. "Polgármesterként a leghatározottabban felháborít, hogy a politikai pártok képtelenek a megegyezésre, együttműködésre, és ez által a valódi döntések meghozatalára: a gazdasági válság hatásainak a csökkentésére" - fogalmazott. Elmondta: ezért fordult levélben Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, és azonnali segítséget kért a helyzet kezeléséhez. A parlamenti pártok vezetőitől azt várja, tegyék félre napi politikai érdekeiket, és fogjanak végre össze az adócsökkentés és a gazdaságfejlesztés érdekében.
Arra kéri a kormányt, "a válság idején ne hagyja magára Kazincbarcikát, és a térség legnagyobb foglalkoztatóját, a BorsodChemet". Segítségre számít az utcára került dolgozók átképzésében, és támogatásában, hogy új munkahelyhez jussanak. Véleménye szerint az egyik legfontosabb feladat, hogy a térség számára készüljön egy önálló válságkezelési program, illetve létesüljön önálló válságkezelési pénzügyi alap. Kazincbarcika és környéke jelenleg is tragikus munkanélküliségi adatokat mutat, ami a mostani döntés hatására drámai mértékben romlik.
A polgármester az azonnali segítségek közt említette, hogy közösen vegyék fel a kapcsolatot a BorsodChem Zrt. vezetésével, és együtt találjanak megoldást az ötszázötven elbocsátott dolgozó gondjainak enyhítésére. Úgy fogalmazott: "(...) kértem, hogy a kormány és a parlament mihamarabb döntsön az adócsökkentési és a gazdaságfejlesztési programról. Meggyőződésem, hogy nincs más út, csak az állami és önkormányzati kiadások csökkentése, az adócsökkentés és a vállalkozások, munkáltatók helyzetbe hozása".
Szitka Péter emlékeztetett, nem először fordul a vállalat a kormányhoz, hogy felhívja a figyelmet: a magas energiaárak, az elégtelen szén-dioxid kvóta, megfojtják a térség legnagyobb foglalkoztatóját. Szerinte a gazdasági válság hatásainak a csökkentésére még érdemi intézkedés nem kezdődött meg.
A társaság az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében rámutat: fő vásárlói, az építőipari, az autó- és bútorgyártó cégek a kereslet jelentékeny visszaesésétől szenvednek. Ez a nehéz helyzet jelentős kereslet- és árcsökkenést eredményezett a vállalat fő termékcsoportjainál, ráadásul a felhalmozott készletek kiürítésének hatása tovább csökkentette a rendelési állományt - indokolta az elbocsátást a vállalat. A válság a folyamatban lévő beruházásokat is befolyásolja, amelyek a tervezett időpontoknál jóval később fejeződhetnek be, és kezdhetnek termelni.