4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A BorsodChemnek október 6-ig kell megállapodni a lejáró hitelekről, így a társaság illetékesei továbbra is abban bíznak, hogy át tudják ütemezni a lejáró kölcsönöket.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) számára az a fontos, hogy a Borsodchem mindenkori tulajdonosa hosszú távon gondolkodjon és garantálja a hazai munkahelyeket megőrzését – közölte Mester Zoltán, az NFGM szakállamtitkára szerdán az MTI-vel azt követően, hogy a BorsodChem tulajdonosai kijelentették: együttműködő partnernek igen, de többségi tulajdonosnak nem fogadnák el a kínai Wanhua társaságot.

Wolfgang Büchele, a BorsodChem (BC) elnök-vezérigazgatója a szerdán Budapesten tartott sajtóbeszélgetésen azzal indokolta a Wanhua többségi tulajdonszerzésének elutasítását, hogy a kínai cég jelenleg versenytársa a kazincbarcikai vegyipari társaságnak.

Christian Neuss, a Permira kockázati tőkebefektetési társaság partnere a beszélgetésen elmondta, hogy a BorsodChem eladósodottsága nagyrészt a válság következménye, és a gazdasági fellendülés egészségessé teszi majd a hitelek arányát. A tulajdonost képviselő partner közölte, hogy a BorsodChemet finanszírozó banki hitelezők "irányító testületében" október 6-ig kell megállapodni a lejáró hitelekről, és ezt követően további mintegy egy hét áll rendelkezésre arra, hogy a kölcsöntőkét, azaz mezzanine hitelt nyújtott hitelezőkkel, többek között a Wanhuával is megállapodjanak a nettó mintegy egymilliárd euró hitel átstrukturálásáról. Ha nincs megállapodás, a BorsodChem sorsa a hitelezőktől függ. Wolfgang Büchele utalt arra, hogy a hitel-megállapodás csúszása a beruházások elhalasztásához vezetett.

A Permira-alapok mintegy 9,6 milliárd euró vagyont kezelnek, és 3,8 milliárd euró vár új befektetésekre. A Permira már eddig is sokat fektetett a magyar cégbe: korábban 0,5 milliárd, most 80 millió eurót, és nincs szükség külső forrásra - válaszolta az MTI kérdésére Christian Neuss. Hozzátette: a hitel-megállapodás megoldja a BorsodChem finanszírozását.

A Permira 2006-ban 1,1 milliárd euróért szerezte meg a BC-t, megtérülésről még nincs szó, mondta a befektetési társaság partnere. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyi időt szántak a megtérülésre annyit mondott: a Permira még legalább három évig tulajdonos akar maradni.

A BorsodChemet hitelező mintegy 60 bank konzorciumának vezetője az UniCredit csoporthoz tartozó HVB. A hitelezők között lenne a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is 100 millió euróval a munkahelyek megtartása miatt. A BC vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy piaci kamatozású hitelről lenne szó és az MFB-nek elsőbbsége lenne a többi hitelezővel szemben a törlesztésben.

A Permira képviselőjének feltételezése szerint a mezzanine hitelek 75 százaléka, névértéken mintegy 200 millió euró közvetve és közvetlenül a Wanhua érdekeltségében lehet. Kérdésre azt válaszolta, hogy ha az összes mezzanine hitelt részvénnyé konvertálnak, akkor az 19 százalékos részesedést jelentene a BorsodChemben.

A Yantai Wanhua Polyurethanes kínai társaság szeptemberben jelentette be, hogy stratégiai befektetőként érdeklődik a BorsodChem Zrt. iránt és tárgyalásokat folytatott a BC vezetőségével, a többségi tulajdonos Permirával, a magyar kormány tagjaival, illetve a banki és a köztes hitelezőkkel. A Wanhua közleménye szerint a BC-hez hasonlóan a kínai cégnek is van MDI- és TDI-kapacitása, ezek az iparban univerzálisan használható anyagok.

A budapesti sajtóbeszélgetésen Wolfgang Büchele arra hívta fel a figyelmet, hogy az iparág szerint a kínai cégnek nincs TDI üzeme. A BC vezérigazgatója azt mondta, hogy megállapodást szeretnének a kínai féllel, de nem teljesíthetik azt a követelést, hogy a Wanhua képviselői helyet kapjanak a BC irányításában. A Wanhua honlapján viszont az olvasható, hogy 2008 óta rendelkezik a kínai cég TDI technológiával.

A BorsodChem főtulajdonosa, a Permira és a korábbi főtulajdonos, a Vienna Capital Partners (VCP) befektetési cég együttesen 80 millió euró friss forrást is biztosít a BorsodChem számára.

A hitel-megállapodás alapján a vezető hitelezők 2011 végéig a kamat 25 százalékát kérnék készpénzben, és a hitelek lejáratát meghosszabbítanák, de az időtartamot nem közölték. A kölcsöntőkét jelentő mezzanine hitelekkel kapcsolatban a hitelezők teljes egészében részvényt szeretnének. A mezzanine hitelezőknek azonban nincs jogi alapjuk arra, hogy a kölcsönt részvénnyé konvertálják.

A Borsodchem menedzsmentje költségmegtakarítási programot kezdett a folyamatok optimalizálásával és az energia költségek csökkentésével. Ettől 2011-re évi 50 millió euró megtakarítást remélnek. Christian Neuss emlékeztetett arra, hogy a menedzsment intézkedéseinek köszönhetően a BorsodChem működése stabilizálódott a nyár közepére, és társaság növekedési pályára állt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!