3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

2009 óta nem küldtek el annyi dolgozót év végén csoportos leépítés keretén belül, mint tavaly az utolsó három hónapban - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adataiból.

2014 utolsó negyedévében látványosan megugrott a csoportos létszámleépítések által érintettek száma a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat statisztikái alapján. Míg az egész évet augusztusig átlagban 335 fős érintettség jellemezte havonta, az utolsó három hónapban ez már 1541 fős átlagra ugrott. A változás szembetűnő, és egy kis visszatekintés után gyorsan ki is derül, hogy utoljára ennél rosszabb év vége a válság idején, 2009-ben volt, amikor több mint 6200 dolgozótól váltak meg a cégek három hónap alatt csoportos leépítés keretén belül. Tavaly év végén pedig összesen 4624-től.

A helyzet azért is érdekes, mert a tavalyi év végére időzített jelentősebb leépítési szándékról nem tudunk, éppen ezért minden bizonnyal több vállalkozás kisebb volumenú elbocsátása eredményezte a kiugró számokat. Ugyan voltak jelentősebb leépítések is, például a komáromi Nokia-gyár bezárása miatti elbocsátások, ám az szeptemberben és októberben jelent meg az adatokban: 1300, majd 700 fővel az adott megyében. Így összesen Komárom-Esztergom megyében a tavalyi év során 2000 főnél több embert küldtek el. (A néhány fős elbocsátásokkal most nem számoltunk, csak az adott hónapokban kiemelkedő eseteket vettük figyelembe.)

Ezzel az egykori Nokia-gyár otthona vitte a prímet tavaly, ezt a főváros követte több mint 1600 fős elbocsátással. Budapest egyébként összesen 4 hónapban is jelentősebb, és a többi megyéhez képest kiemelkedő mértékű leépítéssel szerepelt a statisztikában. A "dobogó" harmadik fokára pedig Veszprém megye került több mint 700 fővel.

Csak az év vége lett ennyire csúnya

Noha, az év utolsó három hónapja csúnya negatív rekordot hozott, ez nem változtatott azon a helyzeten, hogy összességében az elmúlt 3 év legkedvezőbb adata szülessen meg. Az év folyamán ugyanis 9263 dolgozótól váltak meg a cégek csoportos létszámleépítés keretén belül. Ez több mint 1600-zal alacsonyabb a 2013-asnál, sőt legutóbb ennél kevesebb embert ilyen formában 2011-ben bocsátottak el.

2005-ig visszamenőleg ezzel a második legjobb évet zárhatta a munkaerőpiac 2014-ben. Pedig a csúnya év vége mellett voltak szép számmal jelentősként értékelhető leépítések is. A Nokia mellett a Magyar Telekom is 1700 fővel "lett könnyebb", az év során több mint 1600 dolgozójától vált meg a Magyar Posta.

Mellettük a Danone, a Dunaferr, a fejlesztési minisztérium 100-at meghaladó létszámú elbocsátást hajtott végre, míg a külügyi tárca 220 emberétől vált meg az átalakítások következményeként.

Jól látható tehát, hogy a 2014-ben érintett 9263 dolgozó 55,7 százaléka 3 cégtől került újra a munkaerőpiacra: a Postától, a Nokiától és a Telekomtól.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!