A prognózis szerint a magasabb inflációt elsősorban az élelmiszerárak emelkedése okozza, míg az importált inflációt a kutatók a tavalyinál alacsonyabbra becsülik. A külkereskedelmi forgalomban 4,6 milliárd euró hiánnyal számolnak, a folyó fizetési mérleg deficitje pedig 2,6 milliárd euróra, a GDP 4,7 százalékára nőhet.
A Kopint-Datorg prognózisai szerint idén a GDP 4,8 százalékkal fog bővülni, az ipari termelés 12 százalékkal emelkedhet. A külkereskedelmi áruforgalomban 4,6 milliárd euró körüli hiánnyal számolnak, a folyó fizetési mérleg deficitje pedig 2,6 milliárd euróra (a GDP 4,7 százalékára) nőhet. A működő tőke beáramlása változatlanul dinamikus lehet, 1,8 milliárd eurót tehet ki, ami nagyságrendileg ugyanakkora, mint a tavalyi összeg. Az államháztartási deficit – a GDP százalékában kifejezve – a kutatók szerint 3,4 százalék körül alakulhat.
A Kopint-Datorg inflációs előrejelzése egy nappal követi a kormány álláspontjának változását: a kabinet immár 8-9 százalékra változtatta idei inflációs prognózisát a korábbi 5-7 százalékról. Ezt maga a pénzügyminiszter erősítette meg tegnap.
Varga Mihály szerint nincs szükség az idei költségvetés módosítására, mivel a büdzsé egyenlege nem változik. A miniszter közölte, hogy nem kell módosítani az idei hatósági árakat sem, azaz a Mol számára ez azt jelenti, hogy július 1-jétől 12 százalékkal emelkedik a lakossági gázár. A 2002. évi 4-6 százalékos inflációs tervvel kapcsolatban Varga elmondta, hogy annak felülvizsgálatára az idei második félévi folyamatok alapján lehet sort keríteni.
Emelkedett a Kopint-Datorg inflációs várakozása
Megemelte az inflációra vonatkozó korábbi előrejelzését a Kopint-Datorg Rt., a kutatóintézet 9 százalék körüli fogyasztói árnövekedést vár 2001-ben.