7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Sok cég meghatározza, milyen ruhákat vehetnek fel a dolgozók a munkahelyen vagy éppen a tárgyalásokon. Bár többségüknél nyáron lazul a megszokott öltöny-kosztüm ruházat, a mély dekoltázs és a miniszoknya mellőzését még ekkor is elvárják a HR-vezetők, derül ki az mfor.hu Heti Hármas sorozatából.

Milyen az általános viselet a munkahelyeken? Mennyire írják elő az öltözködést a cégek? Hogyan változik a viselet a tárgyalásokon? Miért fontos az elegáns ruha a munkavégzés során? Mennyire elterjedt a "casual day" hazánkban? Hogyan változik a viselet melegebb időben? Figyelik a cégek az öltözködést az állásinterjúkon? Mi a legmegfelelőbb öltözet ilyenkor? Az mfor.hu ezekre a kérdésekre kereste a választ.

Sótér Krisztina

Sótér Krisztina, a Ricoh marketingkommunikációs menedzsere:

- A partnerekkel gyakran találkozó kollégák, például a kereskedelmi képviselők napi viselete nálunk üzleti jellegű, elegáns, az évszaknak megfelelő. Férfiaknak öltöny, ing, nyakkendő, nőknek kosztüm, szoknya vagy nadrág, blúz az előírt viselet. Azon munkatársak öltözete, akik ritkán vagy egyáltalán nincsenek kapcsolatban az ügyfelekkel, kissé lazább, de szintén elegáns: férfiaknak ing, vászonnadrág, nőknek szoknya vagy nadrág és blúz.

A szerviztechnikusok megjelenése – akik szintén naponta találkoznak partnerekkel – mindenkor ápolt, kulturált, kényelmes viselet: fekete nadrág, ing, esetleg nyakkendő. A raktárban dolgozó kollégák munkavégzésük során a cég által biztosított, céges logóval ellátott egyenruhát viselik.

Az arculati szabályzat évszaktól függő öltözködést ír elő. Nagy hőségben, harminc fok felett a férfiak rövid ujjú ingben és nyakkendő nélkül is megjelenhetnek a tárgyalásokon. A hölgyek pedig vékonyabb blúzt és szoknyát vesznek fel.

Minden pénteken casual friday-t tartunk, de ekkor is elvárt a kulturált megjelenés. A casual értelmezése ebben az esetben kényelmesen elegáns, és a farmer is megengedett. Az ilyen viselet nem kötelező, hanem lehetőség, amit azért tartunk fontosnak, mert kellemes, lazább légkört biztosít a hét utolsó munkanapjára.

A vállalaton belüli öltözködés előírásai szerves részét képezik cégünk arculati szabályzatának. A japán gyökerekből adódóan általános irányelvünk, hogy a Ricoh-ban viselt ruházat megválasztása során inkább konzervatívak legyünk, mint kihívóak, hiszen a jó ízlést tükröző öltözködés esztétikus megjelenéssel párosul. Igyekszünk figyelni arra, hogy munkatársaink öltözete mindenkor a másik fél tiszteletét tükrözze.

Bár nem a ruha teszi az embert, mégis sokmindent elárul róla. A cégen belül előírt öltözködés egyfajta kommunikáció a külvilág felé a vállalat filozófiájáról, értékeiről. Az elegáns viseletet azért tartjuk fontosnak, mert az igényes megjelenéssel a munkánk minőségét is ki tudjuk fejezni. Az ápolt, tiszta viselet bizalmat ébreszt az üzleti partnerben, ezért minden esetben alapvető követelmény.

Természetesen állásinterjúk alkalmával is fontos az elegáns, igényes, ápolt megjelenés. Különösen igaz ez a kereskedelmi pozíciókra pályázóknál. Férfiaknak öltöny, hölgyeknek pedig kosztüm a legalkalmasabb viselet – természetesen ez annak fényében változhat, hogy milyen pozícióra jelentkezik az illető. A jelöltek öltözködésükkel sokszor akaratlanul is elárulják, mennyire veszik komolyan saját megítélésüket, a megpályázott pozíciót, valamint cégünket.

Vadnai Ágnes, a McDonald’s Kft. kommunikációs menedzsere:

- A vállalat központi irodájában, ahol jellemzően közép- és felsővezetők dolgoznak, nincs írásban lefektetett, hivatalos dress code. Az általános viselet a hivatali öltözet, az úgynevezett business casual, ami a hölgyeknél lehet blúz, vagy elegáns felső, pulóver, kardigán, kabátka, hozzá szoknya vagy nadrág. Az urak esetében az öltönyszabású nadrág, zakó és ing az elvárás, de nyakkendő viselése nem kötelező, az ingek pedig lehetnek sportosan elegánsak. Ami kerülendő: a farmer és farmerszabású nadrágok, a pólók, hölgyeknél a mély dekoltázs, a feltűnő ékszer és a miniszoknya.

Bár az irodai viseletre nincs írott szabály, mindenki igyekszik betartani a vállalati kultúrából adódóan ismert és elfogadott öltözködési szokásrendszert. Az éttermekben ezzel szemben természetesen hivatalos munkaruha-politika van: az éttermekben és a McCafékban a dolgozók és a vezetők kizárólag a hivatalos, a vállalat által biztosított munkaruhát viselhetik.

Eltérő a munkaruhája az éttermi dolgozóknak, a hoszteszeknek és a McCafé dolgozóinak. Dolgozók esetében ez ing, illetve póló a hozzá tartozó farmernadrággal és fekete cipővel. Vezetők esetében a férfiaknál ing, nyakkendő és öltönyszabású nadrág, a hölgyeknél blúz, kendő vagy nyakkendő, szoknya vagy nadrág az előírt viselet. Hoszteszeknél ez rózsaszín blúz, szürke szoknya vagy nadrág, nyakkendő, télen mellény.

A kávézókban dolgozó hölgyek öltözetében a barna szín dominál: barna blúzt viselnek, hozzá illő csíkos kendővel, fekete nadrágot földig érő sötétbarna köténnyel.

Az éttermekben a ruházatra vonatkozóan, illetve azon túl is vannak a megjelenésre vonatkozó szabályok: az ingeket minden műszak előtt kivasalják a dolgozók, a hiányzó gombokat pótolni kell. A zokni fekete, egyszínű, lábszárközépig érő, a hölgyek esetében szoknya viselése mellett testszínű harisnyát írunk elő. A hosszú hajat összefogva kell viselni, nem takarhatja az arcot. A nadrághoz öv is szükséges.

A kézápolás fontos része a megjelenésnek, a dolgozóknak oda kell figyelniük, hogy rövid körmük mindig ápolt legyen. Nem lehetnek lakkozottak, nem viselhető műköröm.

A férfiak esetében a borotválkozásnak vannak szabályai: szakáll viselése nem megengedett, a bajusz pedig csak a szájközépig érhet. Hölgyekre és urakra is vonatkozik, hogy az egyenruha által szabadon hagyott testfelületeken nem viselhető tetoválás. Hölgyeknél a smink visszafogott, mértékkel és jó ízléssel elkészített kell, hogy legyen.

Már a munkatársak kiválasztásánál figyeljük az öltözködést, hiszen a megjelenés önkéntelenül is meghatározó része az adott személyről szerzett első benyomásnak. Állásinterjún mindig a megpályázott pozíciónak megfelelő öltözködés ajánlott.

A McDonlad's-nál az éttermi dolgozók esetében utcai ruházat megfelelő, vezetők esetében a visszafogott, hivatali öltözet ajánlott. Mind az éttermi, mind az irodai munkára jelentkezők esetében kerülendők a hivalkodó ékszerek, férfiaknál a nagyon színes, esetleg vicces mintás nyakkendő, vagy szélsőséges divatirányzatokat követő öltözködés, hölgyeknél az erős smink. Fontos a személyi higiéné, az ápolt megjelenés, a rendezett haj, az ápolt kéz és a tiszta cipő.

Horváth Krisztina, a SAP Hungary értékesítési és szolgáltatási részlegének HR-menedzsere:

- Az utóbbi években megfigyelhető, hogy nálunk a céges átlagéletkor csökkenésével lazultak az öltözködési szabályok. Noha a leírt dress code az infomatikai szoftvercég amerikai leányvállalatánál van, a hivatali öltözkődést hazánkban inkább a szokás szabályozza: azon kollégák részére, akik az ügyfelekkel külső helyszínen tárgyalnak, öltöny, kosztüm a megszokott ruházat.

Az asszisztensek - noha munkaidőben végig az irodában dolgoznak - szintén üzletiesen öltözködnek, mert az ügyvezetéssel egy szinten dolgoznak. Kimondatlan igény, hogy az idelátogató vendégeknek egységes külvilág fele sugárzott képpel kell találkozniuk.

Úgy érezzük, szerencsére nincs szükség arra a vállalatnál, hogy pontosan meghatározzuk vagy szabályozzuk az üzleti megjelenést, hiszen munkatársaink tisztában vannak azzal, milyen imázs jellemző az SAP-ra. Azon kollégák, akik huzamosabb időt töltenek el egy-egy rendszerbevezetésnél, már idomulnak az ottani öltözködési rendhez.

Bár hivatalos casual day nincsen, péntekenként azért lehet látni, hogy melyik értékesítő kollégának nincs tárgyalása, mert akkor előfordul, hogy farmerben jönnek be dolgozni. Nyáron az asszisztenseknél lazul a megszokott öltöny-kosztüm ruházat, hiszen a hőséget még a folyamatosan működő klíma ellenére is sokszor nehéz elviselni.

A céges rendezvényeken ugyanakkor létezik kimondott dress code: még a közvetlenül munkából érkező kollégáktól is elvárják, hogy ezeken úgynevezett "játszóruhában", azaz farmerban, pólóban vegyenek részt.

Állásinterjúknál az előszűrést végző cégektől mindig olyan értékelési lapot kapunk, ahol az öltözködést, a jelentkező stilusát is elemzik. Fontos, hogy ezt helyén kezeljük, mert nem biztos, hogy az interjúztatók által hagyományosan elvárt öltözet helyesen mutatja a jelölt személyiségjegyeit.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!