Jelenleg 136 ezer az álláskeresők száma a térségben, az elmúlt évben elsősorban a gazdasági válság hatására 15,5 százalékkal, több mint 17 ezer fővel növekedett a számuk.
Az elmúlt évben Debrecenben és vonzáskörzetében volt a legtöbb létszámleépítés. A nyilvántartott álláskeresők közül a férfiak aránya 54 százalék volt 2009-ben, döntő hányaduk fizikai foglalkozású - fűzte hozzá a szakember.
A főigazgató elmondta azt is, hogy régiós szinten a legfeljebb általános iskolai végzettségű munkanélküliek aránya 46 százalék, ami jelzi a képzés fontosságát.
Miskó Istvánné kifejtette: az idén 5,2 milliárd forint decentralizált foglalkoztatási alap áll rendelkezésre a régió három megyéjében, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Ez a forrás az áthúzódó hatásokkal az idén eléri a 6 milliárd forintot. Ennek a forrásnak több mint 30 százalékát képzésre fordítják, hogy a munkaerőpiac igényeit ki tudják elégíteni - tette hozzá a főigazgató.
Elmondta, hogy a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására további 679 millió forint áll rendelkezésre, ami 228 fő bevonását teszi lehetővé.
Az "Út a munkához" program keretében további 1.130 személy foglalkoztatására nyílik lehetőség az idén az észak-alföldi régióban, amelyre 1 milliárd 622 millió forintot fordíthatnak.
Miskó Istvánné hozzátette: a közmunka programokban az észak-alföldi régió 277 településén 5.400 személy foglalkoztatását tudják megoldani az idén valamivel több mint 3 milliárd forintos költséggel.