"Joggal várhatjuk el, hogy a tulajdonosok, a befektetők Európa minden országában ugyanazokat az együttműködési, jogi, erkölcsi követelményeket érezzék kötelezőnek, mint saját országukban" - fűzte hozzá a képviselő asszony, az EP munkájában megfigyelőként részt vevő magyar csoport egyik tagja.
A bizottság a csatlakozó országok foglalkoztatáspolitikáját értékelte, a régió gondjait jól ismerő Harald Ettl osztrák képviselő jelentésére támaszkodva. A dokumentum alapján a testület határozattervezetet terjeszt az EP plenáris ülése elé.
A vitában a bizottság elnökének felkérésére felszólalt Őry Csaba (Fidesz) is, aki elmondta, hogy a csatlakozó országok gondjai e tekintetben - noha az egészségügy és az oktatás terén vannak szektorális eltérések - azonosak az EU-tagállamokéval.
"Egybeesnek a nézetek abban a lényegi kérdésben, hogy a foglalkoztatáspolitikát együtt szemléljük a gazdaságpolitikával, és azokra a szektorokra összpontosítsunk, amelyekben új munkahelyek teremtése lehetséges" - állapította meg.
Őry Csaba szerint Magyarországon és az unióban is a kis- és középvállalatok köre az, amely a gondok megoldásában kiemelt szerepet játszhat. A népesség elöregedése, a korpiramis kedvezőtlen alakulása azzal jár, hogy ha továbbra is biztosítani kívánjuk a társadalombiztosítási szolgáltatásokat és a szociális ellátást, akkor növelni kell a foglalkoztatás szintjét. Ehhez mind az unióban, mind a csatlakozó országokban meg kell reformálni a szakképzést, ösztönözni kell az életen át tartó tanulást, ki kell dolgozni az új, nem szokványos foglalkoztatási formák (táv- és részmunka, önfoglalkoztatás) munkajogi szabályait - mondta a képviselő.
Kósáné Kovács Magda arra is felhívta a figyelmet a vitában, hogy "abban a történelmi kísérletben, amit rendszerváltás néven ismer Európa, nem kaptunk, nem is kaphattunk kész módszereket. A tanulságok mások számára talán hasznosak lesznek, nekünk a társadalmi nehézségekkel is számolnunk kell."
Európai foglalkoztatáspolitika magyar szemszögből
Az egységes Európának egységes követelményeket kell támasztania a munka világának szereplőivel szemben - jelentette ki Kósáné Kovács Magda (MSZP) az Európai Parlament (EP) szociális és foglalkoztatási bizottságának Brüsszelben tartott ülésén.